Eğitim kurumları çalışanlarında iş doyumu
Job satisfaction of staff in educational institutions
- Tez No: 210047
- Danışmanlar: PROF. PINAR TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalısmanın amacı is doyumunun önemini vurgulamak, is doyumunun bireysel ve örgütsel sonuçlarını ele almak, ögretmenlerin is doyumunu degerlendirmektir. Arastırmanın kapsamını stanbul ilindeki resmi ve özel genel lise ögretmenleri olusturmaktadır. Çalısmada is doyumunun alt boyutları olan isin niteligi, ücret, terfi olanakları, çalısma arkadasları ve yönetim tarzı ile ögretmenlerin is doyumu düzeyleri arastırılmıstır. Ögretmenlerin yası, cinsiyeti, medeni durumu, meslekte çalısma süresi, egitim düzeyi, özel ya da resmi kurumda çalısıyor olması ile is doyumu arasındaki iliskiye bakılmıstır. Yapılan bu çalısma sonucunda lise ögretmenlerinin meslegin nitelikleri ile ilgili is doyumunun yüksek oldugu görülmüstür. Erkek ögretmenler bayanlara göre daha fazla is doyumsuzlugu yasamaktadır. Ögretmenlerin en fazla ücretlerin azlıgı ve terfi olanaklarının kısıtlı olması sebebiyle is doyumsuzlugu yasadıgı anlasılmaktadır. Resmi lise ögretmenlerinin bu alanlardaki is doyumsuzlugunun özel lise ögretmenlerine göre daha fazla oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the importance of job satisfaction, analyzing the individual and organizational consequences of job satisfaction, and evaluating job satisfaction of teachers. The study consists of the teachers working in the state and private high schools in Istanbul. The level of teachers? job satisfaction is researched in this study in terms of the qualifications of the job, wages, the opportunity for occupational advancement, relationships with other colleagues and model of administration which are the parts of the issue. The relationship between job satisfaction and ages of teachers, sexuality, marital status, working time as a profession, level of education and working in a state or private institution is researched. As a result of the research it is concluded that the level of job satisfaction of the teachers is high when the qualifications of the job is mentioned. Male teachers are more unsatisfied than female ones. It is understood that teachers are mostly unsatisfied with the low wage and the restricted opportunity of advancement. It is concluded that the level of job satisfaction of teachers working in a state school are lower than teachers in a private one .