Kentleşme sürecinde ahlaki değerler
Moral values in the process of urbanization
  1. Tez No: 210048
  2. Yazar: AYŞE UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TAYFUN AMMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
XVI. yüzyılda Avrupa'da ortaya çıkan sanayileşme, kentlere doğru kitlesel göçlereneden olmuştur. Göçlerle başlayan bu süreç, bütün dünyayı çeşitli şekillerle etkilemiştir. Buetkinin görüldüğü alanlardan biri de ahlâki değerlerdir. Bu araştırmada, İstanbul'un çeşitliilçeleri ve Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yapılan anket uygulamalarına dayalı olarakkentleşme sürecinin komşuluk, büyüklere saygı, helâl kazanç, doğruluk-dürüstlük,yardımseverlik ahlâki değerleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma neticesinde budeğerlere karşı tutum, bu değerlere uygun davranışta bulunma açısından anlamlı bir kır-kentfarklılaşmasının olmadığı ortaya çıkmıştır. Ancak toplumda, bu değerlere verilen öneminzaman içerisinde olumsuz yönde değiştiğine dair yaygın bir kanaatin bulunduğu görülmüştür.Bu noktada da anlamlı bir kır-kent farklılaşması söz konusu değildir. Bu değerler, halaönemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrialization that emerged in Europe in the 16th century brought aboutimmigration of people in huge numbers to cities. This process that was triggered byimmigration movements has influenced every parts of the world in various ways. One of theareas that felt this influence was that of morality. This study examined the effect of theprocess of urbanization over such moral values as neighborhood, respect to elderly, justgaining,righteousness, and charity by adopting a questionnaire study in various parts ofIstanbul and Gazipaşa district of Antalya. The study concluded that the process ofurbanization has not brought about a major impact on the attitudes and behaviors of peopleregarding such values. Thus, no major difference between city and village regarding valueswas observed. It seems that such values have still remained important for people living inurban areas.