Belediye iktisadi teşebbüsleri ve İstanbul büyükşehir belediyesi örneği
Municipality economic enterprises and the example of the metropolitan municipality of Istanbul
- Tez No: 210061
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ ÖZBUDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Economics, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yerel yönetimler, siyasal olgunlugun gelismesi, demokratik anlayısın benimsenmesi ve ülke barısına katkı yönünden önemli olan temel kuruluslardır. Bu yönetimlerde gösterilecek basarı, demokratik anlayısın gelismesinde basarıya ulasılmasına ve ülke düzeyinde yumusamaya yardımcı olacaktır. Kent yönetiminde etkin yerel yönetim birimi olan belediyeler, hizmetlerde ekonomik ve yönetsel etkinligi saglamak amacıyla kurulmuslardır. Belediyeler bazı kamu hizmetlerini daha etkin yürütmek amacı ile kamu hukukunun ve bürokrasinin katı kurallarından ve agır isleyisinden kurtulmak için ekonomik girisimlerini sirketler yolu ile yerine getirmektedirler. Belediyeler bu yolla, yeni gelir kaynakları yaratabilmekte, ekonomik karar alabilme serbestisine sahip olmakta, daha nitelikli eleman çalıstırabilmekte, daha hızlı karar alıp uygulayabilmekte ve bürokratik engelleri daha kolay asabilmektedirler. Belediyelerin sirket kurması ya da ortaklık kurmaları bir özellestirme yöntemi olarak da degerlendirilmektedir. Ancak uygulamada belediyelerin ekonomik alandaki faaliyetlerin azaltılmasından çok, bu sirketlerin belediyelere sagladıgı avantajlar için kurulmaktadır. Sirketlerle beraber belediyelerin faaliyetlerinde bir artıs olmus ve belediyeler kendi görev alanlarıyla ilgili, ilgisiz birçok alanda faaliyet göstermeye baslamıslardır. Bu tezde belediyelerin ekonomik fonksiyonlarının bir sonucu olarak dogan belediye iktisadi tesebbüsleri, stanbul Büyüksehir Belediyesi ve ortak oldugu belediye iktisadi tesebbüsleri detaylı olarak tanıtılmıs ve sorunları incelenerek bir takım sonuçlar çıkarılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Local administrations are basic institutions of great importance with respect to the contribution to the development of political maturity, adoption of democratic understanding and collective peace in a country. Success displayed in such administrations will help to achieve success in the development of a democratic understanding and lead to relax on national basis. Municipalities which are an affective local administration unit in the Management of a City were founded to establish economic and executive activity in terms of services. Municipalities execute economic enterprises by means of companies in order to escape from strong rules and slow proceeds of public law and bureaucracy for the purpose of conducting some public service more effectively. Thus, municipalities are able to establish new sources of income, acquire the freedom of taking economic decisions employ more qualified personnel, take and apply decisions faster and overcome bureaucratic obstacles more easily. The funding of companies by municipalities or establishing partnerships is also evaluated as a privatization method. However, in practice, such companies are founded in order to provide advantages for the municipalities rather than to decrease the municipalities? activities in the field of economics. There has been observed an increase in the activities of the municipalities together with those of the companies and municipalities have started to display activity in many fields in and out of relation of their own field of business. This thesis introduces municipality economic enterprises, the economic enterprises of the Metropolitan Municipality of Istanbul and associated municipalities which arose as a result of the economical function of the municipalities and further investigates the problems thereof, making the attempt to deduce a couple of consequences.