Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin iktisadi kalkınmadaki yeri ve önemi
The role and the importance of vocational and technical education in the economic development of Turkey
  1. Tez No: 210070
  2. Yazar: CEYDA ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜL HAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Beşeri sermaye kuramcılarına göre sosyo-ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesinde, büyüme ve yapısal değişmeyi sağlayacak olan faktör, fiziksel sermayeden çok beşeri sermayedir. Beşeri sermayenin en önemli bileşenlerinden biri de eğitimdir. Ancak, eğitimin her kademesinin ekonomik kalkınmayı eşit düzeyde etkilemediği de bir gerçektir. Mesleki ve teknik eğitimin önemi, ekonomik kalkınma ile birlikte artmaktadır. Genel eğitim, kalkınmanın başlangıç evrelerinde bir altyapı oluştururken sanayileşmeye başlayan toplumlarda mesleki eğitim ön plana çıkmaktadır. Mesleki ve teknik eğitim, bir anlamda ekonomik kalkınmanın hızlandırıcısıdır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için mesleki ve teknik eğitime özel bir önem verilmesi gerekir. Yıllardan beri Avrupa Birliği'ne tam üye olmaya kararlı olan Türkiye bir süredir bu anlamda ciddi çabalar içine girmiştir. Türkiye, Birliğin mesleki ve teknik eğitime bakışını iyi değerlendirerek, bu anlamda farklı mesleki eğitim sistemlerine sahip ülkeleri iyi analiz etmeli ve kendisine en uygun olan sistemi yaratmalıdır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de mesleki ve teknik eğitim ile iktisadi kalkınma arasındaki ilişkinin yönünü ve büyüklüğünü incelemektir. Bu çalışmada, 1923-2005 yılları arasında Türkiye'de Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ve Kişi Başına Düşen GSYİH (KBGSYİH) ile ilköğretim, ortaöğretim, yükseköğretim ve mesleki eğitimdeki öğrenci sayısı arasındaki ilişki VAR modeli ile test edilmiştir. Bulunan sonuçlara göre, GSYİH ya da KBGSYİH ile eğitime ilişkin göstergeler eşbütünleşiktir. Ayrıca, çeşitli eğitim düzeyleri ile GSYİH ya da KBGSYİH arasında farklı yönlerde Granger nedenselliği bulunmaktadır. Varyans ayrıştırması ve etki tepki analizi de büyümeyi açıklamada eğitimin, özellikle de mesleki ve teknik eğitimin önemini vurgulamada benzer sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
According to the human capital theorists, for the implementation of socioeconomic development, the factor that satisfies growth and structural change is human capital rather than physical capital. One of the most important components of human capital is education. However, it is a fact that all levels of education do not effect economic development equally. The importance of technical and vocational education increases with the economic development. When general education forms an infrastructure at the beginning stages of development, in new industrializing nations vocational education stands in the forefront. In a sense, vocational and technical education is an accelerator for economic development. In developing countries such as Turkey, special importance has to be given to vocational and technical education for raising qualified workforce. In this respect Turkey has been showing great effort for a while. Turkey, determined to be a full member of the European Union for years, has to evaluate the view of the union to vocational and technical education well. In this respect, Turkey has to analyze the countries with different education systems carefully and create the appropriate system. The basic purpose of this study is investigating direction and magnitude of the relationship of vocational and technical education with economic development in Turkey. In the study, the relationship between Gross Domestic Product (GDP) and per capita GDP tested with number of students in primary, secondary, tertiary, as well as vocational schools in Turkey for 1923?2005 in a VAR model. According to the results, it is found that real GDP or per capita GDP and educational variables are cointegrated. It is also discovered, different directions of Granger causality between different levels of education and GDP or per capita GDP exist. Similar results are achieved from error variance decomposition and impulse response analyses related to the role of education especially vocational and technical in explaining growth.