Türkiye cam sanayinde rekabet gücü
The competition power of glass to Turkey
- Tez No: 210071
- Danışmanlar: PROF. NURDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Klasik İktisat'ta yer alan tam rekabet olgusundan yola çıkarak, iktisat literatüründe rekabete bakış, küresel ekonomide rekabet gücünün tanımı, tekel, oligopol piyasaları, bu çalışmanın teorik kısmını oluşturmaktadır. Küreselleşen dünyada yaşanan sermaye birikim sürecinin, cam sektöründeki gelişmelerini ?Rekabet? olgusu etrafında aldığı rolün, nasıl bir tablo çıkardığı incelenmiştir. Bunu incelerken cam sektörünün yapısal özelliği olan ilk yatırım maliyetinin fazlalığı, enerji yoğun yatırım olması, kesintisiz üretim yapma zorunluluğu ve devamlı yatırım ihtiyacı ölçeklerin büyük olması zorunluluğunu açıklayıp bu yapının mevcut firmaların monopol yapısı arz etmelerine neden olduğunu, Türkiye'de tekel olan Şişecam A.Ş'nin Türkiye ve Dünya Cam pazarındaki konumlanışını, bu konumlanma sürecinde Devlet-Şişecam ilişkisini, bu ilişkinin hangi kavramlarla şekillendiğini, yerli sermaye olarak kodlanan Şişecam'ın Ulus devlet ekonomi politikaları çerçevelerinde devlet bazında alınan kararları küresel ekonomiye eklenme bazında bu kararların nelere yol açtığı ve devletin piyasa ve rekabet üzerindeki etkileri konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The theorical part of the thesis include the examination of the approach of the classic economics science to the competition through the concept of ?perfect competion?, the definition of competition force and monopoly. The events in the glass sector about the ?competition? is studied in order to understand how this events has taken part to shape the capital accumulation process in a globalizing world. Great amount of the fixed capital investment, energy-intense form of this investment, the must of just-in-time production and the need of continously investment are structural features of the sector and these causes a monopoly rather than perfect competition in glass sector. The location of the monopoly, Şişecam A.Ş. in the market of both in Turkey and in world, the relation between it and the Turkish state are focused on. The policies of the nation-state and the effects of these on the articulation of the Şişecam A.Ş. to the world market?s are also studied.