Sosyal bilgiler dersinde coğrafya konularının öğretiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin öğretmen görüşleri
The problems encountered in teaching geography subjects in social studies and the teachers views about the analyzing suggestions
- Tez No: 210087
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bireyin toplumsallasmasını saglayan ve bireye yasantı kazandırmayı amaç edinenSosyal Bilgiler, birbirinden farklı hedefleri olan disiplinleri içerir. Cografya da budisiplinlerden biridir. Bireylerin yasadıkları çevreyi tanıması, yararlandıgı dogalkaynakların sınırsız olmadıgını ve bir gün tükenebilecegini bilmesi, ayrıca kendiyasadıgı ülkesinin diger ülkelere göre farklarını tanıması, ilk kez gittigi bir yeri hiçsorun yasamadan gezebilmesi ancak Cografyayı yeterince bilmesi ile olabilir.Bu arastırmada Sosyal Bilgiler derslerine giren ögretmenlerin, Cografya konularınınögretiminde karsılastıkları sorunlar ve çözüm önerilerinin belirlenmesiamaçlanmıstır.Arastırma tarama modelinde ve 2005-2006 ögretim yılında Eskisehir il merkezindeMilli Egitim Müdürlügüne baglı 14 ilkögretim okulunda gerçeklestirilmistir.Arastırmada 22 Sosyal Bilgiler Ögretmeni ile görüsülmüstür.Arastırma verileri, ögretmen görüslerini derinlemesine ortaya çıkarması amacı ilenitel arastırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmıs görüsme teknigi ile toplanmıstır.Verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz teknigi kullanılmıs ve elde edilen verilersayısallastırılarak yorumlanmıstır.Arastırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre; Sosyal Bilgiler dersindeCografya konularının ögretiminde yasanılan en önemli sorunlardan biri sınıflarıniikalabalık olmasıdır. Ayrıca 7. sınıf Sosyal bilgiler programının yogun olması veilkögretim okullarında araç-gereç eksikliklerinin bulunması da önemli sorunlarolarak ifade edilmistir. Ögretmen yeterliliklerinden kaynaklanan sorunlarabakıldıgında ise, mezuniyet bransı Cografya olmayan ögretmenlerin, bu konularınögretiminde problem yasadıkları belirtilmistir. Ögrencilerin derse ilgilerinin fazlaolmaması, derste not tutma alıskanlıklarının olamaması ve ögrenci ailelerinin sosyoekonomikdüzeylerinin düsük olması, ögrenci yeterliliklerinden kaynaklanansorunlar olarak belirtilmistir. Yasanan bu sorunların çözümü için öncelikle sınıfmevcutlarının azaltılması, araç-gereç eksikliklerinin giderilmesi, okulların maddiolanaklarının iyilestirilmesi, ögretmenlere hizmetiçi seminerler verilmesi vb.çalısmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
It is only possible that individuals can know the environment that they live, naturalsources that they benefit, aren?t limitless and one day these natural sources can beconsumed, moreover being aware of the difference between their own country andthe other countries, wandering the places without encountering any problems thatthey see first , with knowing enough Geography.This study aims to express that the problems of the teachers giving Social Studiesand analyzing suggestions in teaching Geography subjects.This study which was designed according to `searching model? was conducted in2005-2006 academic year, the centre of Eskisehir, 14 Primary Schools which arebind to the Ministry of National Education.The data in this study to emerge the teachers? views, was collected with thetechnique of interviewing that were semi- built from qualitative searching methods.It emerged that the social and economical situation of the students? parents effectediithe students? success directly. It was stated that Geography subjects should bedesigned acoording to The students? manner with evaluating Social Studiesprogramme in second degree in Primary Schools they should give more attention toGeography subjectsAccording to the datas obtained from the end of this study, it was expressed that thetechnique of trip- observation wasn?t used in our Primary Schools.