Öğretmen görüşlerine göre ilköğretim birinci basamaktaki öğrencilerin temel bilgi, beceri ve değerleri kazanma düzeyleri
Levels of acquiring basic knowledge, skills and values of primary school children according to the viewpoints of their teachers
- Tez No: 210086
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bilgi ve teknolojinin hızla gelişip değiştiği günümüzde, bireyleri toplumun gereksinimleri doğrultusunda eğitme sorumluluğunu eğitim kurumları üstlenmektedir. Toplumlar, eğitim kurumları yoluyla, bireylerin gereksinim duydukları temel bilgi, beceri ve değerleri öğrenebilmelerini ve yaşamlarını daha iyi bir biçimde sürdürebilmelerini sağlarlar. Eğitim, bireylerin, bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı, toplumu daha ileriye götüren bireyler olmalarına ve topluma etkin bir şekilde uymalarına katkıda bulunmaktadır. Gerekli bilgi, beceri ve değerler doğrultusunda yetiştirilerek eğitim gören insanlar, olgunlaşmakta, kişiliklerini kazanmakta, toplumun sağlıklı birer parçası haline gelmektedirler. Bu nedenle, ilköğretim programlarında temel bilgi, beceri ve değerlerin kazandırılabilmesi üzerinde önemle durulmuş; ilköğretimin işlevini gerçekleştirebilmesi açısından da hedeflenen bilgi, beceri ve değerlerin kazandırılmasına ağırlık verilmiştir. Bu araştırma, öğretmen görüşlerine göre ilköğretim birinci basamaktaki öğrencilerin temel bilgi, beceri ve değerleri kazanma düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada, oranlı küme örneklem alma yoluna gidilmiş; Eskişehir ilinde yer alan yedi eğitim bölgesindeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı merkez ilköğretim okullarından, üst, orta ve alt sosyo-ekonomik düzeyden rastlantısal yolla birer okul seçilmiştir. Araştırma bu okullarda görevli 310 ilköğretim sınıf öğretmeni üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak için, 49 maddeden oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde, öğretmenlerin görüşleri sayı ve yüzdeler ile ortaya konmuştur. Araştırmada, verilen yanıtların puan ortalamalarının, öğretmenlerin cinsiyetleri, hizmet süreleri ve görev yaptıkları okulun sosyo-ekonomik düzeyine göre farklılık oluşturup oluşturmadığını belirlemek için ikili karşılaştırmalarda bağımsız t testinden, üç ya da daha fazla karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. Varyans analizi sonucunda F değerinin anlamlı çıktığı durumlarda farklılığın hangi gruplar arasında oluştuğunu belirlemek amacıyla Tukey HSD (Tukey's Honestly Singificant Difference Test) çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmen görüşlerine göre ilköğretim birinci basamaktaki öğrencilerin temel bilgi, beceri ve değerleri yeterli düzeyde kazandıkları görülmektedir. Öğretmenlere göre en yüksek düzeyde kazandırılabilen bilgi ?Bireysel gereksinimlerini karşılama yollarını bilme? bilgisi, en düşük düzeyde kazandırılabilen bilgi ise ?Toplumsal sorunların neler olduğunu bilme? bilgisidir; en yüksek düzeyde kazandırılabilen beceri ?Türkçe'yi Doğru, Etkili ve Güzel Kullanma (Türkçe'yi doğru, anlaşılır biçimde konuşma, yazma, etkili dinleme ve duruma uygun konuşma,?vb. beceriler)? becerisi, en düşük düzeyde kazandırılabilen beceri ise ?Girişimcilik (Risk alma, yeni fikirlere açık olma, olası eleştirilere ve başarısızlıklara açık olma, kaybetmeyi göze olma,?vb. beceriler)? becerisidir; en yüksek düzeyde kazandırılabilen değer ?Aile Birliğine Önem Verme?, en düşük düzeyde kazandırılabilen değer ise ?Sorumluluk? değeridir. Ayrıca, öğretmenlere göre ilköğretim birinci basamaktaki öğrencilere temel bilgi, beceri ve değerlerin yeterince kazandırılamamasının en önemli nedenleri; öğrenci velilerinin ilgisiz olması, okullardaki öğrenci sayısının fazla olması, okulun kütüphane, laboratuar, spor salonu, toplantı ve gösteri salonu gibi destek hizmet unsurlarının yetersiz olmasıdır. Öğretmenlere göre, ilköğretim birinci basamaktaki öğrencilere temel bilgi, beceri ve değerlerin yeterince kazandırılamamasının en önemli nedeni, ?Öğrenci Velilerinin İlgisiz Olması; bu temel bilgi, beceri ve değerlerin daha etkili bir biçimde kazandırılabilmesi yönündeki en önemli öneriyse ?Aileler çeşitli eğitim ve seminer çalışmaları yoluyla eğitilmelidir? olmuştur.
Özet (Çeviri)
In our day and age, when information and technology are developing rapidly, it is educational institutions that have assumed responsibility for educating individuals in accordance with the needs of society. Through educational institutions, societies do provide their members with basic knowledge, skills and values so that they can lead their lives in a far better way. Education is known to greatly contribute to raising physically and psychologically healthier individuals who are also supposed to actively make contributions to the development of the society they have been a part of. Individuals who have earned basic knowledge, skills and values that are vital to their educational lives tend to mature much earlier than others and be of more benefit to the society they are living in. For these reasons, a good deal of emphasis has been made on instilling target basic knowledge, skills and values in primary school children so that this first level of education can function as perfectly as possible. This survey was conducted on the purpose of determining levels of acquiring basic knowledge, skills and values of primary school children according to the viewpoints of their teachers. By applying survey method, rational group sampling was taken; among the center primary schools of Ministry of Education in seven education regions in Eskişehir, one school randomly chosen from each low, medium and high socio-economic status. The survey was carried out with 310 teachers in those primary schools. A questionnaire with 49 items was utilized to collect the data. For data analysis, the teachers' opinions were put forth with digits and percentages. In order to identify whether the mean values of the responses differ according to the teachers' gender, service lives and the socio-economic status of their schools, independent t-test for comparing two values and one way analysis of variance (ANOVA) for three or more comparisons were used. In case of F value was significant as a result of variance analysis, to define within which groups the significance occurred, Tukey HSD (Tukey's Honestly Significant Test) multiple comparison test was applied. The present study concluded that primary school children appear to acquire basic knowledge, skills and values according to the viewpoints of their teachers. The teachers agreed that ?Knowing means of satisfying their individual needs? was the easiest piece of knowledge that could be learned at this level, while ?Knowing what social problems are? was shown to be the most difficult piece of knowledge for them to learn. It was also determined that ?Skills of speaking and writing using Turkish in an impressive way? was the skill with the highest level of learning among all the skills meant to be taught to them at this level, while ?Enterprising (taking risks, being open to new opinions, being prepared for criticism and failures etc.)? was shown to be the toughest skill to be learned. As to the values acquired, ?Giving importance to the unity of family? appeared to be the easiest one to be learned, while ?Responsibility? was the toughest one. The most important reasons for which some pieces of basic knowledge, skills and values seem to be hard to be sufficiently acquired by primary school children is, according to their teachers, that parents are not caring enough, and there are too many students in one class, and that their schools are not equipped with a sufficient number of such facilities as library, laboratory, theatre, sports centre. According to the teachers, the most important reason of not being able to realize basic knowledge, skills and values to the students in first step of primary education is that ?The students? parents are not concerned enough?. The most important suggestion realated to the realization of these basic knowledge, skills and values is that ?The parents should be educated through some academic courses?.