İlköğretim hayat bilgisi dersi öğretim programının vatandaşlık bilgi, beceri ve değerlerini kazandırmasına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' perception on life studies course teaching program in terms of achieving knowledge, skill and values of citizenship
  1. Tez No: 210101
  2. Yazar: DİLEK NARİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. Ş. DİLEK BELET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Demokratik toplumlarda ortaya çıkan ve daha sonra diğer toplumları da etkileyen sosyoekonomik, kültürel, teknolojik ve politik nitelikli değismeler vatandaslığın anlamının bilimsel ve entelektüel açıdan sorgulanarak vatandaslık kurumunun yeniden yapılandırılıp yeni olusan kosullara uyumunun sağlanmasına yönelik çalısmalar yapılmasına yol açmıstır. Bu çerçevede katılımcı, etkin ve sorumlu vatandasın nasıl ya da hangi yöntemlerle yetistirileceği önemli bir problem olarak ortaya çıkmıstır. Bu problemin çözümüne yönelik düzenlenecek eğitim etkinliklerin baslangıç noktası aileden sonra eğitim kurumları olarak görülmektedir. Hayat Bilgisi dersi, ilköğretimin ilk üç sınıfında okutulan, çocuklara; iyi bir insan, iyi bir vatandas olma, çevreye uyum sağlama gibi gerekli temel davranısları kazandırmayı hedefleyen ilk ders olarak tanımlanabilir. Bu bağlamda, öğrencilere kazandırılmak istenen birçok bilgi, beceri ve değerin olduğu gibi vatandaslıkla ilgili bilgi, beceri ve değerlerin de formal anlamda ilk olarak bu derste verilmesi ve sonraki öğrenmelerinin temeli olmasının gereği yadsınamaz. Bu arastırma, ilköğretim Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı'nın vatandaslık bilgi, beceri ve değerlerini kazandırmasına iliskin öğretmen görüslerini belirlemek amacıyla gerçeklestirilmistir. Arastırmada tarama modeli kapsamında yöntem çesitlemesinden yararlanılmıs ve karma arastırma deseni kullanılmıstır. Arastırmanın uygulaması 2 asamada gerçeklestirilmis, nitel ve nicel boyutlar için aynı evren içinden 2 farklı örneklem alınmıstır. Arastırmanın nicel verilerinin toplandığı çalısma evrenini temsil edecek olan örneklem, rastlantısal örnekleme yöntemi ile belirlenmistir. Arastırma 2005-2006 eğitim-öğretim yılında 1., 2. ve 3. sınıfı okutmus, Eskisehir ili merkezinde görev yapan 42 ilköğretim okulundaki 230 sınıf öğretmeni ile gerçeklestirilmistir. Arastırmada nitel verilerin toplandığı örneklemin belirlenmesinde ise; kolay ulasılabilir durum örneklemesi kullanılmıs, nicel verilerin toplandığı 42 ilköğretim okulundan seçilen 13 ilköğretim okulundaki 20 öğretmen örnekleme alınmıstır. Arastırmada nicel veriler, ?lköğretim Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı'nın vatandaslık bilgi, beceri ve değerlerini kazandırmasına yönelik 55 maddelik anket yoluyla, nitel veriler ise, öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmıs görüsmeler yoluyla toplanmıstır. Arastırmayla ilgili istatistiksel çözümlemelerde SPSS paket programı kullanılmıstır. Verilerin çözümlenmesinde, frekans ve % analizi ile khi kare (X2) tekniğinden yararlanılmıs, değiskenler arasındaki iliski düzeyini saptamak için C (contingency) değerleri hesaplanmıstır. Değiskenler arasında anlamlı bir iliski bulunup bulunmadığının belirlenmesinde ise .05 anlamlılık düzeyi benimsenmistir. Nitel verilerin çözümlenmesinde ise, betimsel çözümleme tekniği kullanılmıs ve elde dilen veriler sayısallastırılarak sunulmustur. Arastırmanın nicel bulgularına dayalı sonuçlara göre; öğretmenler Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programını vatandaslık bilgi ve becerilerini kazandırma bakımından büyük ölçüde yeterli bulmakta, vatandaslıkla ilgili kimi değerleri kazandırma bakımından ise, yetersiz olduğunu ifade etmektedirler. Arastırmanın nitel bulgularına dayalı sonuçlara göre ise; öğretmenler Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı'nın vatandaslık bilgi, beceri ve değerlerini kazandırmaya uygunluğuna iliskin, bilgi ve beceri kazandırma yönünden programın yeterli olduğu yönünde görüs bildirirken, üçte bir oranında değer kazandırma bakımından programın yeterli olmadığı konusunda görüs bildirmislerdir. Aynı zamanda öğretmenler Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı'nın bireysel bir program olduğunu ve milli değerlere yeterince önem verilmediğini ifade etmistir. Öğretmenler Hayat Bilgisi dersi ile öğrencilere baskalarının haklarına saygılı olma, dürüst ve hosgörülü olma, vatan-millet ve bayrak sevgisini kazandırmaya yönelik değerlerin kazandırılmasının gerektiğini ifade etmistir. Arastırmanın programa iliskin olarak nitel bulguları nicel bulguları destekler niteliktedir
Özet (Çeviri)
The socioeconomic, cultural, and political changes, which were emerged in democratic societies and which influence other societies, lead to reconstruct the concept of citizenship and to adapt it newly established circumstances by inquiring citizenship in terms of scientific and intellectual dimensions. Within this framework, how to train active and responsible citizens rises as an important problem. After family, education institutions are seen as a starting point for education activities toward the solution of this problem. Life Studies can be defined as a course given at 3rd grade at primary education, which teaches students how to be a good person, citizen and to adapt to environment. In this context, it should not be denied the fact that there are a lot of information, skills and talents and the information, skill and talents related to citizenship should be given formally through this course and this course should be the basis of other learning. This study is conducted to determine teachers? opinions about the gains of Life Studies Course for information, skills, and values of citizenship. In this study, within the context of survey model, methods were varied and mixed research design was used. There were two phases of the study, for qualitative and quantitative aspects, two sampling groups within the same population were taken. The participants from whom quantitative data was collected were determined through random sampling. The study was conducted with 230 primary education teachers who worked in 42 primary schools at the center of Eskisehir city, and who taught 1st, 2nd and 3rd grades in 2005-2006. For qualitative data, easily-accessible case sampling method was applied to determine the participants, and thus out of 42 primary schools in which quantitative data was collected, 20 teachers from 13 schools were selected to collect qualitative data. In this study, quantitative data was collected through a questionnaire with 55 items related to achieving information, skill and values of citizenship through Life Studies Course; on the other hand, the qualitative data was collected through semi-structured interviews. For data analysis, SPSS package was used and frequency, percentage analysis and chi-square analysis was applied. To determine the relationship between variables, C (contingency) values were calculated. To decide whether there is a significant relationship between variables, .05 significance level was accepted. For qualitative data analysis, descriptive analysis was used and the obtained data was digitized. According to the results of quantitative data analysis; teachers found Life Studies Course adequate to gain students the information and skills related to citizenship, whereas for gaining some values regarding to citizenship, Life Studies Course was stated as inadequate. Likewise, according to the results based on the qualitative data analysis; teachers expressed that the teaching program of Life Studies Course was adequate to gain students information and skills related to citizenship however, one-third participants believed that this program was inadequate in terms of gaining values of citizenship. At the same time, teachers pointed out that the teaching program of Life Studies Course is an individual program and it does not emphasize the national values sufficiently. Furthermore, teachers underlined the fact that through Life Studies Course, it is necessary to gain students the values such as respect to others? rights, being honest and tolerant and the love of nation and flag. The qualitative results of the study supported the quantitative results.