Bulgaristan'da bir din eğitimi öğretimi kurumu olarak imam-hatip liseleri: Beklenti ve sorunlar
Imam-hatip schools as religous education centers in Bulgaria problems-expectations
  1. Tez No: 210125
  2. Yazar: ENFES ALİ MEHMED
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞANVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
SORUNLARBulgaristan Cumhuriyeti, komünizm rejimi çöktükten sonra azınlıklara geniş haklar vermiştir, müslümanlar da bu hak ve hürriyetlerden faydalanarak üç İmam-Hatip Lisesi açmışlardır. Komünizm döneminde yapılan baskı, müslümanların manevî boşluğa düşmesine sebep olmuştur. Bu noktada hem ailede, hem de örgün ve yaygın eğitim kurumlarında gerçekleştirilen din eğitimi ve öğretiminin önemi ortaya çıkmaktadır. İmam-Hatip Liseleri, dinî bilgi ve kültürün merkezinde yer almakta ve toplumun eğitiminde önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde Bulgaristan müslüman toplumu, mesleğinde iyi yetişmiş din görevlisine büyük oranda ihtiyaç duymaktadır. İmam-Hatip Liselerinin en önemli özelliklerinden birisi, Bulgaristan müslümanlarının din eğitim-öğretimi alanındaki boşluğu dolduracak şekilde eğitim faaliyetlerinde bulunmasıdır. Bu araştırmanın temel amacı, Bulgaristan'da İmam-Hatip Liselerinde okuyan öğrencilerin beklenti ve sorunlarını incelemek; okullardaki eğitim-öğretim faaliyetlerinin iyileştirilmesi ve arzulanan seviyeye ulaştırılması çalışmalarına katkıda bulunmaktır. Bu amaçla Şumen, Ruse ve Momçilgrad İmam-Hatip Liselerinde öğrenim gören öğrencilere anket uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre araştırma alanına giren İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin ne gibi beklentileri, problemleri ve ihtiyaçları olduğunu belirlemek, bunlara verilecek hizmetlerin planlanmasına yardımcı olacak tespit ve çözümleri sunmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Republic of Bulgaria, after fall of the comunist rule, has given many rights to minority grups, making use of this processus Muslims have founded three Imam-Hatip high school. Because the pressure of comunist era Muslims suffered deeply from moral decline. Because of this reality, religious education both in family and schools is very important. Imam-Hatip schools in this sense are at the very center of religious knowledge and culture. Today Muslim society in Bulgaria needs qualified religious staff more than ever. One of the basic function of Imam-Hatip schools is to provide necessary religious education for Bulgarian Muslim Society. The basic aim of this research is to find out and examine problems and expectations of Imam-Hatip students, and doing this, to contribute to make better education level and conditions. For this reason we have aplied inquiries to the students who study in Şumen, Ruse and Momçilgrad Imam-Hatip schools. Through thise inquiries we aimed to find out problemes and suggest some solutions.