İlköğretim altıncı sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersinde verilen biyoloji bilgilerini kullanma ve günlük yaşamla ilişkilendirme düzeyleri
Primary school sixth grade students levels of using biological knowledge and connecting with everyday life which is given at science courses
  1. Tez No: 210126
  2. Yazar: ŞİRİN İLKÖRÜCÜ GÖÇMENÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHLİS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
İlköğretim altıncı sınıf öğrencilerinin, Fen Bilgisi dersinde verilen biyoloji bilgilerini kullanma ve günlük yaşamla ilişkilendirme düzeylerini belirlemek üzere, Biyoloji Bilgilerini Uygulama Ölçeği ile Bilgileri Günlük Yaşamla İlişkilendirme Ölçekleri geliştirilmiştir. Araştırma örneklemini, 2005-2006 öğretim yılında Bursa Merkez Osmangazi İlçesinden rastgele seçilmiş 6 ilköğretim okulu ile bu okullarda öğrenim gören 357 (190 erkek/167 kız) öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket, ölçek, test uygulanmış, olgusal sorular kullanılmış ve sonuçlar Sosyal Bilimler Paket Programı (10,0) ile değerlendirilmiştir. Araştırmada; öğrencilerin bilgilerini günlük yaşamla ilişkilendirme düzeylerinin %62,8 ve %66,5 olduğu, Öğrencilerin öğrendikleri bilgileri günlük yaşamlarında uygulama seviyeleri %76,1 olduğu, Bilgi düzeyinin öğrenilen bilgileri günlük yaşamla ilişkilendirmeyi olumlu yönde etkilediği, Fen Bilgisi Tutum Ölçeğinde yer alan, Fen Bilgisinden Hoşlanma ve Fen Bilgisini Gerekli Bulma alt faktörlerinin ilişkilendirmeyi olumlu, Fen Bilgisini Gereksiz Bulma alt faktörünün ise olumsuz yönde etkilediği, Öğrenme yaklaşımlarından derin öğrenme yaklaşımının günlük yaşamla ilişkilendirmeyi olumlu, yüzeysel öğrenme yaklaşımının ise ilişkilendirmeyi olumsuz yönde etkilediği, Öğrencilerin bilgilerini günlük yaşamla ilişkilendirmelerinde mantık zekası, bedensel zeka, sosyal zeka ve doğa zekasının öne çıktığı, Öğrenciler arasında, bilgilerini günlük yaşamla ilişkilendirmelerinde bilgisayar kullanan, bilimsel içerikli gazete ve dergi okuyan, bilimsel içerikli yayınları takip eden grupları arasında fark olduğu ve ilişkilendirme düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Application of biological knowledge? survey and ?Connecting biology knowledge with everyday life? surveys were developed for elementary sixth grade students in order to measure their biological knowledge and their ability to connect this knowledge with everyday life. The participants of the study were 2005-2006 school year 357 sixth grade students (190 male, 167 female) from six different primary schools that were randomly selected in Bursa. Data sources of this research were survey, scale, test, and open ended questions. These data sources were evaluated with the SPSS (10,0) programme. The findings of this research are as follows: The students? levels of connecting biological knowledge with their everyday life are found as 62,8 % and 66,5 %; The level of application of their knowledge to their everyday life is 76,1 %; The level of cognitive knowledge of these students positively affects connecting knowledge with everyday life. The sub factors that are ?positive attitudes toward science? and ?positive beliefs toward science? have positive effect on connecting students? knowledge with everyday life. However, another sub factor ?negative beliefs toward science? has negative effect on it. In addition, ?deep processing? that is one of the learning approaches positively affects connecting knowledge with everyday life. But, another learning approach that is ?surface approach? has negative effect. Also logical, bodily kinesthetic, interpersonal, and environmental intelligence were found as the important factors in terms of connecting knowledge with everyday life. Finally the significant difference was found on the levels of students who use computers, read newspapers, scientific magazines, and follow scientific television programmes in terms of using their biological knowledge connecting with everyday life.