Gazetecilikten siyasete uzanan bir yaşam öyküsü: Mithat Perin (1917-2001)
A life story from journalism to politics Mithat Perin (1917-2001)
  1. Tez No: 1009782
  2. Yazar: NURCAN CANKAYA GÖKBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bulgaristan sınırında bulunan Nevrekop'ta dünyaya gelen Mithat Perin, Lozan Antlaşması'nın imzalanmasından sonra Türkiye'ye yerleşen bir ailenin dördüncü çocuğudur. Eğitim-öğretim hayatını Galatasaray Lisesi'nde tamamladıktan sonra devlet bursu kazanarak Belçika'da Ecole Superieur de Commerce et d'Economic-Liége'de okumak için gitmiştir. İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması ile eğitimini tamamlayamadan Türkiye'ye dönmüştür. Türkiye'de Yüksek Ticaret Okulu'nu bitirmiştir. Mithat Perin, lise eğitimini aldığı sıralarda yazı yazmaya ilgi duymuş ve gazetecilik mesleğiyle ilgilenmeye başlamıştır. Mezun olduktan sonra Son Posta gazetesinde çalışmaya başlamıştır. Mithat Perin'in gazetecilik geçmişinde Son Posta'dan sonra çalıştığı gazeteler; Vatan, En Son Havadis, Tasvir, Son Saat, Demokrat İzmir, Trakya Ekspres, Yeni İstanbul, İstanbul Ekspres, Türkiye Ekspres'tir. 1946 yılında Demokrat Parti'nin kurulmasından kısa bir süre sonra partiye üye olarak siyasetin içinde yer almaya başlamıştır. Demokrat İzmir gazetesinde çalıştığı dönemde Demokrat Parti'nin İzmir İl Teşkilatında, İstanbul'a döndükten sonra İstanbul İl İdare Kurulu'nda görevler almıştır. 27 Ekim 1957 genel seçimiyle İstanbul'dan milletvekili seçilerek Meclis'e girmiştir. Bu çalışma, Mithat Perin'in bir gazeteci olarak üyesi olduğu partiye verdiği desteği ve milletvekili olarak Meclis'teki çalışmalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi'nden sonra tutuklanarak Yassıada'da yargılanmıştır. Anayasayı İhlal ve Gayrimeşru Servet İktisap davalarından yargılanmış, 6-7 Eylül ve Örtülü Ödenek olaylarını kapsayan davada tanık olarak dinlenmiştir. Beş yıl ağır hapis cezası aldıktan sonra Kayseri Cezaevine ve ardından İstanbul Toptaşı Cezaevine sevk edilmiştir. 1962 yılında çıkan af ile serbest kaldıktan sonra gazetecilik hayatına dönen Mithat Perin, yeniden siyasete girmemiştir. 1 Ocak 2001 tarihinde kanser hastalığına yenik düşerek vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Born in Nevrekop, on the Bulgarian border, Mithat Perin was the fourth child of a family that settled in Turkey after the signing of the Treaty of Lausanne. After completing his education at Galatasaray High School, he went to Belgium on a state scholarship to study at the Ecole Superieur de Commerce et d'Economic-Liége. With the outbreak of World War II, he returned to Turkey without completing his education. He later graduated from the Higher School of Commerce in Turkey. Mithat Perin developed an interest in writing during his high school years and began pursuing a career in journalism. After graduating, he started working at the Son Posta newspaper. Following Son Posta, he worked for several other newspapers, including Vatan, En Son Havadis, Tasvir, Son Saat, Demokrat İzmir, Trakya Ekspres, Yeni İstanbul, İstanbul Ekspres, and Türkiye Ekspres. Shortly after the founding of the Democratic Party in 1946, he joined the party and began his political career. During his time at the Demokrat İzmir newspaper, he held positions in the İzmir Provincial Organization of the Democratic Party, and after returning to Istanbul, he served on the Istanbul Provincial Administrative Board. He was elected as a Member of Parliament from Istanbul in the 27 October 1957 General Election. This study aims to highlight Mithat Perin's support for the party he belonged to as a journalist and his work in Parliament as a Member of Parliament. After the May 27, 1960 military coup, he was arrested and tried on Yassıada Island. He was tried on charges of violating the Constitution and illegitimate acquisition of wealth, and testified as a witness in the trial covering the events of September 6-7. After receiving a five-year sentence of hard labor, he was transferred to Kayseri Prison and then to Toptaşı Prison in Istanbul. After being released in 1962 following an amnesty, Mithat Perin returned to journalism and did not re-enter politics. He passed away on January 1, 2001, after succumbing to cancer.