Bursa' da katı atık sorunu ve sürdürülebilir kalkınma açısında çözüm önerileri
Sustainable suggestions for Bursa' s solid waste problems that have been resulted by being a consumption society
- Tez No: 210128
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışmanın amacı, özellikle 1960'lardan itibaren sanayileşerek tüketim toplumuna dönüşen Bursa'nın katı atık sorununun Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yeni sınırları gözetilerek tespiti ve bu sorunlara sürdürülebilir çözüm yolları getirilmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde tüketim toplumu olgusu ve çevreye etkileri ortaya konmuştur. Sonraki bölümlerde bu sorunun küresel ve yerel boyutu irdelenmiştir. Genel kabul görmüş atık bertaraf teknikleri ve dünyadan atık uygulamalarından yararlanarak Bursa'ya yeni bir atık yönetim sistemi olan Entegre Atık Yönetim Sistemi önerilmiştir. Öneri yapılmadan Bursa'nın mevcut atık yönetim sistemi her yönüyle ortaya konmuş, atık konusunda ilk verilerin oluştuğu tarihten günümüze gelişmeler tespit edilmiştir. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yeni sınırlarının dışında olan ancak Entegre Atık Yönetim Sistemi açısından sisteme dahil edilmesi gereken yerler saptanmıştır. Bu yeni atık yönetim bölgesi parçalara ayrılarak atık ön işleme merkezleri önerilmiştir. Önümüzdeki dönemde Hamitler Kent Düzenli Depolama Sahası'nın proje ömrünün tamamlanacağı göz önüne alınarak içinde kompostlaştırma, bakiye atık ve arıtma çamurları için termal arıtma ve nihayetinde yeni düzenli depolama tesisini içeren bir merkezi arıtma tesisine ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
It has been aimed to, while taking the Bursa Metropolitan Municipality?s new boundaries into consideration, suggest sustainable solutions for Bursa?s solid waste problems that have been resulted by becoming an consumption society since the early of 1960?s. At first part, consumption society concept and its impacts on environment have been defined. At following parts, this problem discussed in global and local dimensions. A new waste management system, Integrated Wastemanagement System, have been suggested after having sought of new treatment technologies that generally acknowledged and global practices. Before making any suggestions, existing waste management system defined properly, and the changing situation at solid waste case has been shown with the statistical numbers since avaiable. The places, though out of Bursa Metropolitan Municipality?s new boundaries, have been taken into new waste management system due to the environmental and economical reasons. This new waste management system have been taken into parts that every part has its own pre-treatmant facilities. Since the existing landfill will be finalize its project?s life in near future, it has been concluded that a new centralized treatment facility includes composting, thermal treatment and a new landfill is needed