Vergi mahremiyetini ihlal suçu ve değerlendirilmesi
Infringe of tax confidentiality as a crime and its analysis
  1. Tez No: 210129
  2. Yazar: FATMA TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ŞENYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Kamu gelirleri arasında en büyük paya sahip olan vergiler, kamu hizmetlerinin karsılanması baglamında en önemli finansman kaynagıdır. Bu nedenle, devletin önemli bir gelir kaynagı olan verginin, sürekliliginin saglanması gereklidir. Bu amaca yönelik olarak birçok güvenlik araçları gelistirilmistir. Bu araçlardan birisi de vergi ceza uygulamasıdır. Vergi yükümlüsü bazı durumlarda vergi ödevleri konusunda bilerek veya bilmeyerek hukuka aykırı davranabilir. Hukuka aykırı davranıslar ise, farklı nitelikte vergi suçlarını olusturur. Bu suçlar farklı nitelikte yaptırımlara tabidir. Ekonomik nitelik tasıyan bu suçlar yükümlülerin yasal ve idari düzenlemelere aykırı davranısları sonucunda ortaya çıkar. Bu suçlar için mali nitelikli cezalar uygulanır. Böylece devletin vergi kaybı mali cezasıyla birlikte telafi edilir. Ancak bazı vergi suçlarında agır basan yön, vergi kaybı olmayıp, kamu düzeninin ihlal edilmesidir. Buna yönelik olarak da cezalar hürriyeti baglayıcı nitelik tasımaktadır. Bu suçlardan birisi de vergi mahremiyetinin ihlalidir. Vergi mahremiyetinin ihlalinin suç olarak düzenlenmesinin nedeni devlete olan güveni saglamaktır. Cezalandırmada etkinligi saglayabilmek için kanun koyucuya bazı görevler düsmektedir. Kanun koyucu yaptıgı düzenlemede, cezanın tüm unsurlarını kapsayacak sekilde açık ve belirgin olarak ortaya koymalıdır. Ancak bu sekilde belirlenmis suç ve ceza yapısı, vergi kanunlarının hedeflerini gerçeklestirebilmekte yardımcı olabilecektir
Özet (Çeviri)
Taxes that are the most important financing resource from the point of providing public services have largest share among public incomes. So, the continuity of tax should be provided because of it?s being one of the important income of the government. Due to this aim, a lot of security instruments have been taken. Tax penalties is one of these instrumets.In some cases; tax obligation may behave illegally about tax duties consciously or unconsciously. These behaviors form different types of tax crimes. Different qualities of enforcements are put into these actions. Economical Actions against taxation law occur when obligator behaves opposite administrative and legal orders, for these guilts financial enforcements are applied. Thus, government?s loss of tax is compensated by financial enforcements. However, in some of tax crimes, infraction of public order has more priority than tax loss. So, during the determination of tax guilt and penalty; the main point is not only tax loss. Towards this, penalties restrict freedom. Infringe of tax confidentiality is a crime among of these actions.The reason why issued as crime is bring into safety to government. To provide penalties? efficiency legislators authorities have important obligations and roles. Legislators? regularities should consist all components of penalties clearly and certainly. Just by this way, penalties and tax laws can attain goals.