Vergi tekniği açısından gümrük vergisinin değerlendirilmesi
Evaluation of customs taxes according to taxes technics
  1. Tez No: 210127
  2. Yazar: DENİZHAN TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tarihin en eski vergi kalemlerinden olan ?gümrük vergileri? önceleri mali amaçlarla devletlere gelir saglama gayesiyle konulmus olmakla beraber zamanla ortaya çıkan yeni vergilerle bu amacından uzaklasmıstır. Günümüzde daha çok ihracatı tesvik edip ithalatı kısarak yerli üretimi koruma ve destekleme ile devletler arası yapılan birlik anlasmaları gümrük vergilerinin alınmasının temel nedenleridir. Türkiye'de 2000 yılında Avrupa Birligi mevzuatına uyum süreci içerisinde yürürlüge giren 4458 sayılı Gümrük Kanunu ile Gümrük Mevzuatında devrimsel degisikliklere gidilmistir. Yeni yasayla temsil konusu ayrıntılı bir sekilde ele alınarak is takip konusunun ehil kisilerce takibi saglanmıstır. Diger taraftan, yeni Gümrük Kanunu bir ?çerçeve? kanun olması nedeniyle vergi teknigi ve kavramsal bütünlük açısından ulusal mevzuat ile tam bir uyum içerisinde degildir. Bu uyumsuzluk, vergi mükelleflerinin konu hakkında yeterli ve dogru bilgi edinmesinin önünde önemli bir engeldir. Gümrük vergileri ile ilgili bir çok konunun kanun yerine yönetmeliklerle düzenlenmis olması bir diger farklılık olarak göze çarpmaktadır. Bir diger nokta, gümrük idareleri tarafından verilen para cezalarında, pismanlık ya da benzeri bir kurum yer almamasıdır. Genel anlamıyla Avrupa Birligi ile bir uyum yasası niteliginde olan 4458 sayılı Gümrük Kanunu vergi teknigi ve usul açısından degerlendirildiginde mükemmel bir yasa degildir. Bu nedenle, degisen ve gelisen ekonomik yapı içerisinde tekrar ele alınarak özellikle VUK ile daha fazla bir uyum içerisinde olacak sekilde ülke çıkarlarının da ön planda olacagı gerekli degisiklilerin yapılması yerinde olacaktır
Özet (Çeviri)
Customs taxes? historically being one of the oldest items of taxes which are firstly posted by the states with the purpose of obtaining income, but after appearance of new taxes in the course of time it digressed from that aim. Nowadays to protect and support the local producers through encouraging the export and reducing the import and union agreements among the states are the main reasons of customs taxes. In 2000, 4458 Numbered Customs Law made revolutionary exchanges in the Customs Legislation which come into force with the overall framework of Turkey?s adaptation period to EU regulations. According to new law, representation theme which examined detailed and pursuit follow of actions provided by the experts. Other side, because of new Customs Law accepted as a ?framework? law with the accordance to its technical and conceptual wholeness not shows exact conformity with the national regulations. This disconformity is the main obstacle to taxpayers for their getting to adequate and correct information about the topic. Arrangement of many issues with direction regulations instead of laws which are related with customs taxes is another diversity that should be considered. Other point is absence of penitence or similar structure in cases of money penalties that are applied by the customs offices. Generally as being in the characteristic of a conformity law with EU, it is not perfect law when it is appreciated from the aspects of tax technology and methods. For this reason, it should be reconsidered into the structure of transforming and developing economy and should modified appropriately especially showing more conformity to LTM (Law of Tax Methods - Vergi Usulü Kanunu) and paying attention to national interests