Sanayi işletmelerinde faaliyet tabanlı maliyetlemeye dayalı maliyet sisteminin uygulanabilirliği
The practicability of cost system at activity based costing in industrial undertakings
- Tez No: 210164
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Değişen üretim ortamları ve küreselleşmeyle birlikte işletmelerin kullandıkları mevcut geleneksel maliyet muhasebesi sistemleri hatalı maliyetlere yol açmış ve yönetime alınacak kararlarda ışık tutacak gerekli bilgi ve veriyi sunmakta yetersiz kalmıştır. Bu çalışma ile, geleneksel maliyet muhasebesi sisteminin eksikliklerini gidererek, alternatif bir sistem haline gelen faaliyet tabanl? maliyetlemenin Türkiye'deki sanayi işletmelerinde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, Türkiye'deki işletmelerin yapısının ve içinde bulundukları sektörlerin, ağırlıklı olarak faaliyet tabanlı maliyetleme sisteminin kullanılabilirliğine elverişli olduğudur.
Özet (Çeviri)
With modifying production environments and globalisation, the traditional current cost accountings caused incorrect cost and became below to offer the required information and data for the arbitraments. With this study, with supplying the deficiencies of traditional cost accountings it is investigated the practicability of activity based costings in Turkey. According to the data after the researches, it is quite convenient to use activity based cost system for the sectors and undertakings in Turkey.