Türkiye'deki bavul ticareti gelişmeler ve yeni alternatifler
Shuttle trade in Turkey developments and new alternatives
  1. Tez No: 210166
  2. Yazar: MURAT KIRCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalısma, agırlıklı olarak son 10 yılda, Türkiye-Rusya ekonomilerinde gündemde kalan Bavul ticaretini dört bölümde analiz etmektedir. Ekonomik krizlere ve dıs ticaret politikalarına duyarlı bir seyir izleyen bavul ticareti her iki ülkeden binlerce insanı ilgilendirmektedir. 1998 yılından beri azalan bavul ticareti, son yıllarda Rusya'da meydana gelen siyasi olaylarla birlikte daha da azalmıstır. Çalısma bavul ticaretini tanımını , tarihini ve iktisadi analizini birinci bölümde ele almaktadır. kinci bölümde bavul ticareti ve bavul tüccarlarının genel yapısı Laleli ve Osmanbey piyasalarında yapılan bir saha çalısması ile birlikte ele alınmıstır. Çalısmanın üçüncü bölümünde bavul ticaretinde KDV uygulaması ele alınmıstır. Dördüncü bölümde ise bavul ticaretinde son durum ve bavul ticaretine yeni alternatifler ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
This article analyses the Shuttle Trade in four parts. The Shuttle Trade has been in the agenda of Turkish and Russian economies for 10 years. The Shuttle trade concerns thousands of people from two countries and follows a sensitive policy to crisis and foreign trade policies. The shuttle trade has been decreasing since 1998, continued to decrease after the political events in Russia in 2004. The article analysis the definition, history and economics analysis of shuttle trade in the one part. In the second part of the article,the character of shuttle trade and shuttle traders has been analyzed. In the third part of the article, shuttle trade with Value Added tax has been analyzed. In the fourth part of the article, has been analyzed current position of shuttle trade and new alternatives.