Kırgızistan'da vergi sistemi reformu
- Tez No: 575658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA SAKINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte birçok Asya devleti bağımsızlığını ilan etti. Bu devletler özellikle ilk yıllarda kısa bir bocalama dönemi yaşadılar. Niçin? Çünkü bu devletler yapı itibariyle tamamen merkeze bağlıydı. Merkezin kontrolü olmayınca diğer ülkeler arasındaki sosyal, ekonomik ve mali ilişkilerde kopukluk meydana geldi. Sovyetler Birliğinin 1991 yılında dağılmasından sonra ortaya çıkan devletlerin hemen hepsinde başlayan siyasi değişim hareketleri kömünist rejimlerinin tasfiye edilmesine yol açmış, tasfiyenin hemen ardından birçok kanun ve benzeri düzenleme ile demokratik bir toplumsal ve ekonomik kalkınma programı uygulmaya geçirilmeye çalışılmıştır. BDT ülkelerinde Sovyetler birliğinin dağılmasından sonra ortaya çıkan ekonomilerin piyasa ekonomisine geçiş süreci ile başladığı söylenebilir. Kırgızistan Cumhuriyeti 1991 yılında bağımsızlığını kazanan ilk devletlerden biridir. Bahsini ettiğimiz bocalama dönemini çok kısa bir sürede aşma sürecine girdiğini söyleyebiliriz. İlk olarak piyasa ekonomisine geçiş çalışmaları başlatıldı. Bu arada serbest piyasa yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Bu dönem içinde ayrıca IMF, diğer yabancı ekonomik misyonlar ve ülkeler tarafından yapılan yardımlar da ekonominin gidişatına etki etti. Sonuçta tüm eksikleri ile beraber bir ekonomik tablo oluşmuştu. Sovyetler Birliğinin oluşturduğu avantajlardan bir anda mahrum kalması, ekonomik olarak zaten zayıf olan Kırgızistan Devletini daha da fakirleştirdi. Özellikle istihdam daralması etkili oldu. Fakat serbest ticaret yöntemiyle bireyler de ekonomiye aktif olarak katılmaya başladı. Değişik alanda bir çok şirket kuruldu ve bavul ticareti hızlandı. Kırgızistan'da kamuoyunun vergi sisteminin yapısı hakkında bilgi sahibi kılınması ve alınacak her türlü kararların ancak toplumsal uzlaşma ile hayata geçirilebileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Bu konularda Kırgızistan devletinde büyük eksiklikler olmaktadır. Daha çok Pazarlarda alış-veriş yapan kurumlar ve kişiler her gün değişen kanunlar sonucunda karışıklıklar yaşanmaktadır. Bu vergi sistemindeki sık sık yapılan değişiklikler Kırgızistan devletinini bağımsızlığını kazanması ile başlamış ve hala sürmektedir. Bilindiği gibi Kırgızistan bir tarım ülkesidir. Nüfusun yarıdan fazlası kırsal kesimde yaşamakta ve GSMH'sının % 40'ını da tarım ürünleri oluşturmaktadır. Emeğin karşılığı ucuz ve işsizlik oranı yüksektir. Bu nedenle tarım sektörü gibi emek – yoğun sektörlere öncelik verilmelidir. Öncelikle Kırgızistanda sanayi, tarım ve hizmet sektörlerinde özel teşebbüsün oluşturduğu Küçük ve Orta Boy İşletmelerin organizasyonları kurulmalı, bunlar için devletin teşvikleri ve desteklerinin nelerden oluşacağı belirlenmelidir. Kırgızistan devletinin vergi sistemindeki sorunlara yönelik önerilerden bahsedecek olursak en büyük sorunlar yasalardan, yani onların sık değişmesinden kaynaklanan sorunlar olmaktadır. Bunların yanında sadece yasalardan değil, sistemin çevresinden, organizasyonun yapısından, personel kalitesinden, çağdaş teknolojilerin yanlış ve eksik kullanımından kaynaklanan sorunlar da var. Vergi yasaları şu anki toplumsal, ekonomik ve mali yapıya uygun olarak yapılmalıdır ki sık değişime uğramasın. Vergi sistemi kanunu basitleştirilmeli, vergi yasaları sadeleştirerek yeniden kodifiye edilmelidir. Son olarak Kırgızistan devletinin Vergi Sistemindeki En önemli nokta bürokrasi ve kayıtdışı ekonominin azaltılması böylece devlet bütçesine ödenmesi gereken bütün vergi gelirlerinin tamamen tahsil edilmesini söyleyebiliriz. Kırgızistan Devleti işte böyle bir ortamda vergi reformunu başlattı. Ülkede ekonomik gelişmelerin yeni ve karmaşık olması; elbette bu çalışmaları zorlaştırıyordu. En önemlisi; bazı kanunlar yabancı ülkelere kıyasla çıkıyordu. Ama iç bünyeyle uyuşmuyordu. Bu sebeple vergi kanunlarının sıklıkla değiştiğini söyleyebiliriz. Bu süreç daha yavaşlamasına rağmen halen devam etmektedir. Kırgızistan devletinin iktisadi kalkınma ve gelişmesi, başarılı bir ekonomi ve vergi sistemi için siyasal, sosyal, ekonomik ve mali değişimi içeren yapısal esaslara ve önerilere dayanması gerekmektedir. Bunun için istihdam düzeyinin yükseltilmesi, paranın değerinin dengede tutulması ve korunması, ödemeler dengesinin ve değişim oranlarının tatmin edici düzeyede olmasının sağlanması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
After the collupse of the Soviet Union a lot of Asian countries became independent. These countries faced a lot of debt problems in the period of early years of transition due to these countries were controlled by the centralized system. When they became independent countries which their connection in economic, social, and finance fields to the center were cut. The emergence of the transition from a command economy to a market economy coupled to the specific economic and political problems of the various former Soviet States requires special approaches to regulations, democracy, and development and special attention to be paid to the problems. Kyrgyzstan was the one of the first countries which became independent in 1991. After this process immediately the transition program to the free market was held. We have to notice that the main effect of improvement of these countries was mainly by IMF and the other international organizations. Hovewer, the collapse of Russian system was the meaning of the cut of donation from the center to the countries. This cut affected negatively some drawbacks in these countries especially in Kyrgyzstan. Kyrgyzstan faced severe unemployment increasing. All in all, individuals began to enter to the free market. In a lot of fields some firms were founded and trade started been improved. The other issue which has been expecting to be improved is tax system.Instability in law and regulations have been leading the complaint of business people.Kyrgyzstan began to adopt to the international tax standart. The differences of tax system in devoloped countries led some difficulties in adoptation. The devolopment of Kyrgyzstan depends on the tough monetary policy, effective finance system, economic and political stability, and improved tax system. In the planned economy of the Former Soviet Union, with this body blow to the industrial sector, agricultural production assumed the leading role in Kyrgyzstan. The most important markets for Kyrgyz agricultural products are other Central Asian countries. The Kyrgyz economy is also heavily dependent upon agriculture. In 1997, agriculture accounted for about 40 per cent of GDP. The government plans to raise revenues further through a number of measures, including the removal of a wide range of discretionary tax exemptions, simplifications and extension of VAT, and increased compliance through closer monitoring. Since independence, Kyrgyzstan has carried out a series of simultaneous reforms. The first reform was an economic reform, transforming the Kyrgyz economy from a planned to a market economy. The government plans to raise revenues further through a number of measures, including the removal of a wide range of discretionary tax exemptions, simplifications and extension of VAT, and increased compliance through closer monitoring. Public spending has been severely constrained by the lack of revenue generation, which in turn has had a negative impact on the level of social services.