Merter'de konfeksiyon sanayii
Industry of ready to wear clothing in Merter
  1. Tez No: 135337
  2. Yazar: HASAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, İşletme, Geography, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
oz 1980'lerden sonra Türkiye'nin uyguladığı liberal ekonomik politikalar sonucu, ihracatta ön plana çıkan sektör konfeksiyon sanayii olmuştur. O yıllarda; kira fiyatlarının düşük oluşu, E-5 ve Havaalanına yakınlık, buranın bir sanayi bölgesi olarak yapılmış olmasından dolayı 1980'lerden sonra konfeksiyoncular Merter'e akın etmişlerdir. Bugün itibariyle 2500 işyerinin 1900'ü konfeksiyon atölyelerinden oluşmaktadır. Genelde küçük ve orta boy işletmeler olan bu imalathaneler ortalama 25-35 arası işçi çalıştırırken 300-350 arası işçi çalıştıran işyerleri de vardır. Büyük ölçekli şirketlerin, son dönemlerde Merter'i terketmesinden dolayı bunların sayısı günümüzde oldukça azalmıştır. Merter'deki üretim faaliyetlerine son veren hiçbir şirket Merter ile olan bağlarını tümüyle koparmamaktadır. Günümüzde 650 tane satış mağazası vardır ve bunların sayısı her geçen gün artmaktadır. Merter'deki firmaların %75 hem üretim yapıp hem de satışlarını, toptan ve perakende yaparken %25'i ise Merter dışında üretim yapıp burada sadece pazarlamaya yönelik faaliyette bulunmaktadır. Önceden bir üretim merkezi olan Merter, son dönemlerde kabuk değiştirmektedir. 1996' dan sonra giderek artan bavul ticareti nedeniyle yeni otel, lokanta ve eğlence yerleri açılacaktır. Kısaca; Merter üretimin komple ortadan kalktığı, konfeksiyon alanında uzmanlaşmış, orta gelir seviyesindeki insanlara hitap eden bir alış veriş merkezi olacaktır. ABSTRACT After 1980's, ready-made industry had been the most important place for export as a result of Turkey's liberal economic policy. Ready-made sellers settled in Merter intensively after 80's because of the low rent prices, nearness of E-5 highway and airport and also being an industrial region. For today 1 900 of 2500 enterprises are ready-made enterprises. Most of these enterprises are small and medium sized which employ between 25 and 35 workers on average. On the other hand there are also enterprises which employ between 300 and 350 workers. These kind of enterprises decreased in number today that is why large scale firms have left Merter in the last period. None of the firms that stopped production in Merter, didn't cut off from Merter. Today there are 650 sales shops and their number is increasing day by day. While 75 % of the firms in Merter both produce and sell wholesale and retail, 25% of the firms produce at the out of Merter but just sell their products there. Merter which was a production centre in the previous years, has been changing for the last years. New hotels, restaurants and entertainment places will be opened as a result of case trade which is growing up after 1996. Simply, Merter will be an expert on ready-made shopping-centre which is addressing to middle class where production disappeared. Ill
Özet (Çeviri)