Atatürk dönemi siyasi parti programlarının karşılaştırmalı analizi
Comperative analysis of Ataturk term political party programmes
- Tez No: 210179
- Danışmanlar: PROF.DR. TEMUÇİN F. ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Siyasi partiler, demokrasinin ve siyasal yasamın temel varlık sebebidir. Asli islevleri, toplumun degisik kesimlerinin, birbirinden farklı istek ve tercihlerini dikkate alarak siyasal politikaları belirlemek ve halkı temsil etmektir. Sahip oldukları ideolojilere göre belirledikleri politikaları ve bunları gerçeklestirecekleri plan ve programları da topluma açıkladıkları parti programları ile ifade ederler. Türkiye'de siyasal partilerin olusumuna imkân saglayan gelismeler Tanzimat Dönemi ile birlikte meydana gelmistir. TBMM kurulduktan sonra ise Mecliste baslayan muhalif düsünceler, Mecliste temsil edilen siyasi partilerin kurulması ile sonuçlanmıstır. Kurulan ilk parti, Atatürk'ün baskanlıgında 23 Ekim 1923'te kurulan ve A-RMHC'nin devamı olan Halk Fırkası'dır. Halk Fırkasını, lider kadrosunu Atatürk'ün yakın silah arkadaslarının olusturdugu TpCF takip etmistir. kinci çok partili hayata geçis denemesi ise TpCF deneyiminden yaklasık bes yıl sonra gerçeklesmistir. Atatürk'ün yakın arkadası Fethi Okyar baskanlıgında kurulan SCF denemesi de basarılı olamamıs ve ancak doksan dokuz gün sürmüstür. Türkiye Cumhuriyeti kurulana dek birlikte çalısan bu lider kadro, hangi konularda farklı düsünmektedir? Bu sorunun cevabına ulasmak için öncelikle Atatürk döneminde kurulan ve TBMM'nde temsil edilen bu üç partinin parti programları, içerik analizi yöntemi ile incelenmistir. Yapılan inceleme sonrasında ulasılan somut verilerle de, dört metnin bir karsılastırmalı analizi yapılmıstır
Özet (Çeviri)
Political parties are basic reason of democracy and political lifes beeing. To determine the political policies and to represent the folk by taking the requests of different sections of population into consideration is the fundamental of political parties. They express plans and programmes of their policies that they designate due to their ideologies by their party programmes. The developments that pave the way for forming the political parties in Turkey, had happened by the Period of Tanzimat. After foundation of Turkish Grand National Assembly, opposite ideas caused establishment of political parties in the assembly. The first party was People?s Party, which was established under the presidency of Atatürk at 23 October 1923, it had been the former Anatolian and Thrace Prevention of Law Society. The Progressive Republican Party, of which Atatürk?s close friends combined the leading staff, followed the People?s Party. The second pluralist political system attempt occured after five years of the The Progressive Republican Party experience. Free Republican Party, established under presidency of Atatürk?s close friend Fethi Okyar, was unsuccessful and lasted only for ninety nine days. In which subjects have this lead staff that studied together with, until the established of Turkish Republic, thought differneces? To reach the answer of this question, at first, the party programmes of these three parties that had been established and represented in Turkish Grand National Assembly in Atatürk term, had been inspected in the method of content analysis. A compared analysis of four texts had been done with the concrete data had been arrived after observation had been done.