Abbaskulu bakühanlı ve ahlâk düşüncesi
Abbaskulu bakikhanli and his ethical thought
- Tez No: 210196
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HARUN ANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Felsefe, Biography, Religion, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
XIX. yüzyılda Azerbaycan, etkileri günümüze kadar uzanan büyük siyasî ve kültürel degisikliklere maruz kalmıs; Rusya'nın siyasî egemenligi altına giren cografya insanının, bir taraftan ran ve Osmanlı gibi kültürel bagları bulunan devletlerle iliskileri zayıflamıs, diger taraftan ise Batı'da ortaya çıkan yeni fikirlerle tanısma dönemi baslamıstır. Bu çalısmada, Azerbaycan'daki gelenekçiler ve yenilikçiler arasında kilit isim olarak nitelendirilen Abbaskulu Bakühanlı (1794?1846)'nın eserlerinden hareketle dönemin ahlâk anlayısı incelenmistir. Düsünürün ahlâk görüsünün daha iyi degerlendirilebilmesi için, bölgedeki siyasî ve kültürel gelismeler ana hatlarıyla bahis mevzuu edilmis; yazarın hayatı, sahsiyeti ve eserleri hakkında kapsamlı bilgi verilmistir. Rusya ordusunda albaylıga kadar terfi eden; Rusya, ran ve Osmanlı devletlerinin çesitli madalyalarını alan Bakühanlı, tarih, cografya, astronomi, mantık, dilbilim, felsefe ve tasavvuf gibi farklı konulara dair eserler kaleme almanın yanı sıra, döneminin önemli egitimcilerinden ve sairlerinden biri olmustur. Çalısmamızda, Tehzîb-i Ahlâk isimli en önemli felsefî eserinin Farsça tahkikli metnini verdigimiz Bakühanlı, toplumun sahip oldugu âdet, taklit ve ilim anlayıslarını elestirmis, çesitli kültürlere sahip insanları kucaklayan dinamik bir ahlâk görüsü ortaya koymaya çalısmıstır.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan was exposed to great political and cultural changes in 19th century which their influences endure to present time. Russian State became the political predominant in this region and, at the first hand, inhabitants of the area were in weak relations with Iran and Ottoman States which had been connected with cultural ties. In the other side, they began to be familier to new ideas and thoughts that appeared in the West. In this thesis, we studied the ethic thought of the period through Abbaskulu Bakikhanlı (1794?1846)?s works who is charachterized as a key person between traditionalists and modernists in Azerbaijan. To reach to more proper evaluation of the ethic thoughts of the thinker it is indicated to political and cultural progresses of the region in its main lines and is given comprehensive information about author?s life and personality and works with details. Bakikhanli was promoted to colonel in Russian army and got different rewards from Russian, Iran and Ottoman Satates. Besides this, he wrote various treatise and books on history, geography, astronomy, logic, language, philosophy, sufiszm and was one of the eminent educationalists and poets of his period. Our thesis includes the edited Persian-language text of Bakikhanlı?s most important work on philosophy titled Tahdhib-i Ahlak. In this work, he creticised the costom, imitation and thought of science of the community and tried to present a thought of dinamyc ethic that can embrace persons from different cultures.