Proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ve ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde kullanılması
Project based learning approach and its usage in religious culture and moral knowledge lessons in elementary school
- Tez No: 210214
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu arastırmada, Proje Tabanlı Öğrenme Yaklasımı ile bu yaklasımın ?lköğretim DKAB derslerinde uygulanabilirliliği arastırılmıstır. Arastırmanın ilk bölümünde, hem çağın gerektirdiği değisimi yakalayabilmesi hem de günün ihtiyacı olan bireyleri yetistirebilmesi hedeflenen bir eğitim sisteminin temel özelliklerini sağlayan, öğrenenler ve öğretenlerin birlikte öğrendiği, ekip çalısmasının basarıyla yürütülebildiği, problem çözebilen, bilgiyi bulup kendine mal eden ve yeniden yorumlayan, öğrenci ile öğretmenin arastırmacı rolünü üstlendikleri bir yapıya ve anlayısa sahip olan Proje Tabanlı Öğrenme Yaklasımı incelenmistir. Arastırmanın ikinci bölümünde ise Proje Tabanlı Öğrenme Yaklasımının belirtilen özelliklerine göre, hem sınıf içindeki hem de sınıf dısındaki uygulama asamaları, bu alanda çalısmalar yapan, yerli ve yabancı kaynakların görüslerine de yer verilerek incelenmistir. Arastırmanın üçüncü bölümünde, ?lköğretim 8. sınıf DKAB öğretiminde Proje Tabanlı Öğrenme Yaklasımının, öğrencilerin akademik basarılarına, DKAB ders islenisine karsı görüslerine, DKAB dersine karsı tutumlarına olan etkisi incelenmistir. Elde edilen bulgular sonucunda bu arastırmada, PTÖ yaklasımının, 8. sınıf öğrencilerinin DKAB dersi, ?Kültürümüz ve Din? ünitesinde, akademik basarılarına, derse karsı görüslerine ve derse karsı tutumlarına olumlu yönde anlamlı bir katkı sağladığı görülmektedir. Sonuç bölümünde ise, bölümlere göre arastırma kapsamında elde edilen bulgular maddeler halinde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this research, project based learning approach and the applicability of this approach in Religious Culture and Moral Knowledge Lessons has been studied. In the first part of the research, the project based learning approach that provides the basic particularities of education system, which aims to follow the changes of our époque and to bring up individuals who answers the needs of today?s world is studied. The project based learning approach has a structure and understanding where the learners and teachers learns together, team work can be carried out successfully, which has a problem solver characteristic that can find knowledge by itself and appropriate for itself and teacher and student accept the role of researcher. In the second part of the research, both in-class and out-class application stages of the project based learning approach is studied according to the above mentioned particularities of this approach accompanied with the opinions of both domestic and foreign sources that are studying in this field. In the third part, the effect of Project Based Learning Approach in elementary school 8th class Religious Culture and Moral Knowledge Lessons (RCMK) to the academic successes of the students, their point of views about the way studying of RCMK and their attitudes towards the RCMK Lesson were examined. According to the findings of this research, the Project Based Learning Approach has a significant positive contribution to the academic success, their opinion and attitude towards the Religious Culture and Moral Knowledge Lesson in the ?Our Culture and Religion? chapter of the 8th class students In the conclusion part, the findings of this study presented item by item according to the part of the study.