1960-1980 yılları arasında karayolu ulaşımının gelişmesi
The politics of highways between 1960-1980 in Turkey
- Tez No: 210230
- Danışmanlar: PROF.DR. TİĞİNÇE OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Ulaşım, Economics, History, Transportation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ulasım, ?kisilerin ve malların yer ve zaman faydası saglamak üzere ekonomik, hızlı ve güvenli yer degismesi? olarak tanımlanabilir. Bu baglamda; ulastırma alt sistemlerinin birbirine karsı üstünlüklerinin birbirini tamamlayacak sekilde kullanılması ile yapılacak fayda ülke genelinde katma deger olusumuna büyük katkılar saglayacaktır. Cumhuriyet'in ilanı ile baslayan ulastırma hamlesi ve politikaları,1963 yılında planlı kalkınma dönemine geçisle birlikte kalkınma planlarında yer almaya baslamıstır. Ülkemizde ulastırma sektörleri içerisinde demiryolları, denizyolları ve havayolları ihmal edilerek karayolu agırlıklı bir politika izlendigi belirgindir. Bu arastırma'da Türkiye'deki karayolları ulasım sisteminin 1960?1980 yılları arasındaki tarihsel süreç içerisinde genel bir degerlendirmesi yapılarak sorunlar ortaya konmakta ve çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transportation can be defined as moving of goods and people economically, safely and fast in order to provide time and location related benefits. The use of sub-systems of transportation in a complementary fashion will add value to the country. Transportationrelated developments and policies that had originated with the foundation of the Turkish Republic continued strongly after 1963 when the republic initiated a plan of further development. In Turkey, it is observed that not as much attention is given to the development of railways, airways and maritime lines as it is given to the development of public highways. In this research study, general highway-related problems and issues that occurred between 1960 and 1980 in Turkey are investigated, and suggestions are presented based on the results of this investigation.