Türkiye'de üniversite gençliğinde mahremiyetin dönüşümü
The transformation of mahrem (privacy) among univesity students in Turkey
- Tez No: 210231
- Danışmanlar: PROF.DR. M. TAYFUN AMMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Mahremiyet, sosyal faktörlerin etkisiyle sekillenen dinamik bir olgudur. Mahremiyet anlayısımız, gündelik hayatımızın birçok alanında davranıslarımızın sekillenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu anlayıs, tutum ve davranıslarımıza yön vermede etkili oldugu gibi bilgi ve iletisim teknolojilerindeki gelismeler ve toplumsal hayat algılayısı ile sosyo-kültürel, ekonomik ve siyasal alanlardaki degisimlerden de etkilenmektedir. Günümüzde yasanan pek çok toplumsal sorunun arkasında mahremiyet anlayısımız yattıgı için mahremiyet, üzerinde dikkatle durulması gereken önemli bir problemdir. Bu çalısma, kisiye ait özel alan sınırlarının gün geçtikçe daralarak pek çok açıdan tehdit edildigini ve bu durumun da yasam biçimimizin degismesiyle dogrudan etkilesim içinde oldugunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalısmada konu ile ilgili yazılı kaynaklara ulasılarak arastırmanın teorik kısmı olusturulmustur. Bununla birlikte uygulamalı arastırma kısmında ise mülakat teknigi kullanılarak, Türkiye üniversitelerinde ögrenim görmekte olan üniversite ögrencileri ile yüz yüze görüsmeler yapılmıstır. Tezin ana bulguları çerçevesinde günümüz dünyasında mahrem alanın sınırlarının daralmasıyla mahremiyet ile ilgili görüslerin esneklik kazandıgı sonucuna varılmıstır. Mahremiyetin dönüsümü ile toplumsal süreçte yasanan hemen her alandaki degisimin karsılıklı olarak birbirini etkiledigi görülmüstür. Ayrıca mahremiyete yönelik deger, tutum, davranıs ve beklentilerdeki farklılıkların, kisisel özellikler, sosyal statüler, fiziksel ve kültürel ortamın özeliklerinden de kaynaklanabilecegi ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Mahrem (Privacy) is a phenomen that is shaped by social cultural and religious factors. Our perception of mahrem plays an important influence in monitoring and regulating manners and behaviours in daily life. This perception is effective in directing and regulating our behaviours and attitudes as well as it is itself influenced by the developments in the areas of communication and information thecnology and the changes both in perceptions in social life and social cultural, economics and political spheres. Mahrem is, therefore, a significant social problem that needs to be given an importance because it lies behind many current social problems that people encounter with. This study aims to show that the personal boundary of private sphere is getting narrow and face many threats in various aspect of social life. This situation is directly related to and influenced by the changes in our life styles. At the beginning of the thesis, I looked through and used published literature on the subject matter in order to strenghten the theoretical backround of study. For the emprical part of thsi study, I used research methods like face to face interview and survey questionairre in conducting field research among university students in Turkey. The study fount out that the boundary of mahrem has become narrow and confined in today?s world on the one hand. On the other hand, the views of mahrem are getting more flexible and tolerant. With the transformation of mahrem, it showed that every change in social process mutually influenced with each other. Finally the thesis also indicated that various values, attitudes, behaviours and expectations regarding the mahrem may drive from personal characters, social status, social and cultural contexts of people where they live.