Politik pazarlamada marka bağlılığı ve bir uygulama
Brand loyalty in political marketing and an implementation
  1. Tez No: 210235
  2. Yazar: ZAFER CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ERCAN GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bütün sosyal bilimlerde oldugu gibi politikanın da konusu insandır. Demokratik ülkelerde, yasama ve yürütmedeki birçok kisi, seçimle isbasına gelmektedirler. Demokratik ülkelerde siyasi güç seçimle kazanılıp kaybedildiginden ötürü karar asamasındaki en büyük etkiye sahip seçmen memnuniyeti saglanması gereken, tek unsur olarak karsımıza çıkmaktadır. Politik pazarlama uygulamaları demokrasi ile birlikte ortaya çıkmıs bir kavram olarak ulusları yöneten ya da yönetmeye aday olan siyasi partilerin hem ayakta kalıp büyümek hem yarısmakta oldukları rakiplerinin önüne geçebilmeleri amacıyla pazarlamadan faydalanmanın önemini kavramıslar ve faaliyetlerinde pazarlama uygulamalarından yararlanmaktadırlar. Siyasi partilerin temel amacı sürekli olarak kendilerini destekleyen bir seçmen grubu yaratmaktaki gereklilikleridir ki buda bizi marka baglılıgı kavramına götürmektedir. Politik pazarlamada marka baglılıgı siyasi parti düzleminde; seçmenin bir siyasi partinin, politikalarına, ideolojisine, adaylarına inanması ve güvenmesi sonucu tercihini bu siyasi partiden yana kullandıktan sonra memnun kalması ve bundan sonraki seçimlerinde sürekli aynı partiyi desteklemesi, diger seçmenlere tavsiye etmesi seklinde tanımlanabilmektedir. Bu kavramlar ısıgında konu üç asamada ele alınmıs; birinci bölümde, politik pazarlama ve ilgili kavramlar detaylı bir sekilde açıklanmıs, ikinci bölümde marka baglılıgı kavramı politik pazarlama düzleminde ayrıntılı olarak anlatılmıstır. Son bölümde politik pazarlamada marka baglılıgı kavramı, örnekleme ait kütlenin demografik ve sosyo-ekonomik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermedigi incelenmis, politik pazarlamada marka baglılıgını etkileyen faktörler ortaya çıkarılmıs, seçmenlerin karar verme asamalarında siyasi parti tercihlerini etkileyen faktörler belirlenmis, marka degistirme egilimini etkileyen faktörler tespit edilmistir
Özet (Çeviri)
As is the case in all social sciencies, politics deals with humanbeing. In democratic countries, many people in the legislative and the executive bodies are elected to such offices. As political power in democratic countries is acquired or lost through elections, voters have the biggest decisive power and, therefore, voter satisfaction turns out to be the only factor which must be achieved. Political marketing practices reflect a concept rooted in democracy itself and political parties ruling or presenting themselves as candidate for ruling nations have seized the importance of making use of marketing with an eye to both surviving and growing and getting ahead of their rivals and they, thus, tend to make use of marketing practices in their activities. Fundamental purpose of political parties is to create a group of voters who support them in a continuous way and this fact takes us to brand loyalty concept. Brand loyalty in political marketing can be defined, on a political party level, for voters, as having faith and confidence in policies, ideology and candidates of a political party and, as a result of such faith and confidence, making a choice in favour of such political party and, thereafter, being satisfied with such choice and supporting the same political party all the time at all subsequent elections and recommending such political party to other voters. We dealt with the issue in three phases under the light of such concepts; in first chapter, we discussed political marketing and related concepts in details and , in second chapter, we discussed brand loyalty concept on a political marketing plane in details. In final chapter, we discussed brand loyalty in political marketing and whether this varies according to demographic and socio-economic characteristics of the sample mass or not and we identified factors which effect brand loyalty in political marketing and we unveiled the factors which effect voters? political party preferences at decision-making phases, as well as factors which effect brand-changing tendency.