İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretiminin mevzuat ve program gelişimi (1949–2005)
The laws and developing of teachings for the culture of religion and ethics for primary school between (1949-2005)
  1. Tez No: 210240
  2. Yazar: PERİHAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİS AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türkiye Cumhuriyet'i kurulduğu günden itibaren din eğitimi ile ilgili birçok deneyim yasamıstır. 1949'dan önce uzunca bir süre okullarda din eğitimi verilmemisti; Meclis'te yapılan uzun tartısmalar sonucu 1949'da program dısı ihtiyari olarak konulan din dersleri 1950'de program içine alınmıstır. 1956'da ortaokullara da konulmustur. Baslangıçta okullarda Türk Öğrencilere verilecek din derslerinde ?slam'ın iman, ibadet ve ahlak ile ilgili esasları öğretilmistir. 1960'lardan sonra din derslerinin içeriğinde yenilikler yapılmıs; bu dersler dinin ruhi hayatın bir görüntüsü olarak değerlendirilmistir. 1963'ten sonra ?slam dininin eğitim ve öğretim imkânları üzerinde durulmus, dinin ne sekilde ele alınacağı izah edilmeye çalısılmıstır. 1974'de Ahlak dersleri uygulanmaya baslamıstır. Alınan yeni bir kararla, 1982? 1983 Öğretim yılından itibaren Din ve Ahlak dersleri birlestirilmis; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adıyla zorunlu bir ders olarak eğitim- öğretim hayatına girmistir. Bu çalısmada, DKAB dersinin tarihi sürecini, mevzuatı, programı ve kabul edilen kitapları; Tebliğler Dergisi kaynak alınarak tespit edilmis ve tarihler dikkate alınarak değerlendirme yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Republic of turkey has lived various experiences in religious teaching since its establishment. Before 1949 there is no any religious teaching. After a long negotiations in 1949 it has been established religious teaching in an elective course way. After that in 1950 it has been accepted in the programme and in the 1956 has been entered in primary schools program. In the beginning the lessons were on the principals of Islam, iman, ibadet and ethics that is given for Turkish students. After 1960?s there is a renewal in the contents of religious lessons and these lessons has been taken into spiritual way of the religion. After the 1963 focused on the Islamic religions teaching and trainings, and tried to find out the religious realities. In the 1974 lessons of ethics has became a part of the practicable lesson. With a new decision after the 1982-1983 academic year the lesson of religion has became united with the ethic lesson and became a necessary lesson. We have focused in this study on the period of the lesson of religion culture and ethics, laws and programs. And we used in this study the obtained books and the magazine of laws as sources.