İnsan kaynakları yönetimi açısından sakat ve eski hükümlü çalıştırma yükümlülüğü
The liability of recruitment of the handicapped and previously convicted people within the framework of the human ressources management
  1. Tez No: 210243
  2. Yazar: TUBA KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Law, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalısmak sadece hayatı idame ettirmenin vazgeçilmez aracı degil ama aynı zamanda kiside istikrarlı bir toplumsal kimlik olusmasının bir numaralı anahtarıdır. ste bu noktada bu olanaktan esit bir sekilde yararlanabilmenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. nsan kaynakları yönetiminin amacı; çalısma hayatında yer almayı canı gönülden isteyen, çalısma imkanları -bedensel ve ruhsal durumları açısından- kısıtlı olan insanlara istihdam yaratmak ve sosyal güvenlik haklarını hem kendileri hem de aileleri için düzenlemektir. Sakat ve eski hükümlüler tarihinde sosyal ayrımcılık, toplumdan dıslanma ve farklı muameleye tabi tutulma gözlenir. Ülkemizde ise bu durum daha da vahim boyutlardadır. nsan kaynakları yönetiminde ne yazık ki özürlü ve eski hükümlü istihdamının önemi anlasılmıs degildir. Gelismis ülkelerde, çok uluslu ve uluslararası sirketlerde, özürlü ve eski hükümlü çalısanların katılımını saglama ve olumlu yönetme çabaları ile insan kaynagı olarak dogru ve yerinde degerlendirilmeye çalısılmaları sonuç vermistir. Bu çalısanların birçok durumda diger isçilerden daha verimli ve hatasız çalıstıgı ortaya çıkmıstır. Asıl önemli olan mücadele; insanlarla isleri dogru sekilde eslestirmek ve bu durumdaki çalısanların ihtiyaç duydugu özel tarzdaki destegi saglamak olacaktır. Özürlü ve eski hükümlü insanların is ararken -veya islerinde- karsılastıkları sorunlardan birçogunun asıl sebebi özürleri degil, is ve çalısma ortamlarının yapılandırılma ve organize edilme seklidir. Bu tezde özürlü ve eski hükümlülerin yasalarda belirtilen hükümler çerçevesinde, verimli olabilecekleri bir tarzda istihdam edilmeleri konusunu ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Working does not imply solely an indispensable mean of leading the life but it is also an elemental key with regard to shaping the social identity of a person. There appears once again the importance of ability to profit equally from this instrument. The scope of the Human Resources Management is to create new employment opportunities and arrange the social security rights both for those people and their families who are restricted physically or mentally but desire to be involved in the professional life. We may observe the social exclusion, discrimination and unequal treatment in the history of the handicapped and previously convicted people. This problem is much more desperate in Turkey. Unfortunately, the importance of employment of the handicapped and previously convicted people has not been sufficiently appreciated by the Human Resources Management. It has been revealed that they were working in a more productive and appropriate manner. The real inquiry is to be able to match the persons to the suitable positions and support them correctly whenever needed. Most of the problems that these people meet during their job search process or in their work places don?t depend directly to their restrictions but it is mostly in connection with the structural and organizational features of the work and the work places. I argued in my thesis the how to render productive the employment of the handicapped and previously convicted people in accordance with the wording of the laws in order