Futbol kulüplerinin uefa mali kriterlerine uyumu, denetimi ve muhasebe organizasyonu
Harmonization with uefa financial criteria, auditing and organization for accounting of football clubs
  1. Tez No: 210246
  2. Yazar: EMRE HORASAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
90'lı yıllardan sonra, futbol dünyasında meydana gelen degismeler, futbol ekonomisinin hızla gelismesini ve büyümesini saglamıstır. Dijital yayıncılıgın gelismesi, Bosman Kararı sonucunda transfer yapısının degismesi, futbolun daha ticari bir yapı kazanmasına sebep olmustur. Bu degismelerin etkisiyle ticari gelirler, sponsorluk gelirleri, bahis gelirleri ve maç hasılatları gittikçe artmıstır. Bu hızlı gelisme beraberinde birçok sorun getirmistir. Bu sorunların giderilmesi içi Avrupa Futbol Federasyonları Birligi (UEFA) tarafından 2008-2009 sezonundan itibaren geçerli olmak üzere bir kriter seti yayınlanmıstır. Bu tez çalısmasında, futbolun ekonomik yönü, UEFA Mali Kriterleri ve bu kriterlere uyum için yapılması gerekenler anlatılmıstır. UEFA Mali Kriterleri'nin öngördügü Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'ndan futbol kulüpleri için özellik arz edebilecek olan standartların uygulaması için öneriler verilmistir.
Özet (Çeviri)
After 90?s, due to the changes in football, football economy was developed and grown up quickly. Development of digital broadcasting, change of transfer structure affected by the Bosman Decision ensured that football gained a more commercial structure. By the influence of these changes, commercial incomes, sponsorship incomes, betting incomes and proceeds from the matches increased more and more. On the other hand, this impetuous development causes many problems within. In order to avoid these problems, UEFA announced a series of criteria being valid as of season 2008-2009. The aim of this study is to examine the economical side of football, UEFA Financial Criteria and what should be done for harmonisation with this criteria. Some proposals were made for the application of the Standards taken from the International Financial Reporting Standards in accordance with the UEFA Financial Criteria, that may especially concerning with the football clubs.