Yapısal kırılma, ortak bütünleme ve nedensellik analizi dört ülke uygulaması: Türkiye, Yunanistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum kesimi
Structural break,cointegration and causality analysis of four country application: Turkey, Greece, Turkish republic of Northern Cyprus and Greek side of Southern Cyprus
- Tez No: 210247
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C) ile Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi(G.K.R.K)'nin, özellikle Avrupa Birligi baglamında sıksık beraber anıldıkları görülmektedir. Ülkeler arasındaki iliskilerin, ekonomik iliskilere yansıyacagı düsünülerek yapılan çalısmada, K.K.T.C.'nin Türkiye, Yunanistan ve G.K.R.K. ile ekonomik bagımlılıklarının rakamlar yoluyla ortaya konulması amaçlanmıstır. Bu baglamda anılan ülkelerin; Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ve Ödemeler Dengesi (ÖD) degiskenleri, zaman serisi ekonometrisinden yararlanılarak analiz edilmistir. Degiskenlerin uzun dönem dengelerinin varlıgını belirlemek için ortak bütünleme analizi, degiskenler arasında iliskinin varlıgını ve yönünü belirlemek için de nedensellik analizi yapılmıstır. Duraganlık sınaması asamasında, saglıklı sonuçlar almak için yapısal kırılmaların dikkate alınması gerekliligi vurgulanmıstır. Yapısal kırılmayı dikkate alarak yapılan duraganlık analizleri sonucunda, sadece Türkiye ve Yunanistan GSYH serilerinin aynı mertebeden duragan olduklarına, ancak uzun dönemde yakınsayacakları bir denge degerinin bulunmadıgına karar verilmistir. Ayrıca ÖD serilerine Granger nedensellik analizinin uygulama asamasında, Hatemi ve Sükür(2002)'ün yapısal kırılma durumunda nedensellik analizinin saglıklı sonuçlar vermeyecegi bulgusundan yararlanılmıstır. Nedensellik analizi sonucunda; K.K.T.C. serisinin Türkiye ve G.K.R.K. serilerine baglı oldugu; Yunanistan ve G.K.R.K. serilerinin karsılıklı olarak birbirlerine baglı oldukları ve beklendigi üzere Türkiye ile K.K.T.C. serilerinin de karsılıklı olarak birbirlerine baglı oldukları sonucu elde edilmistir. Sonuç olarak bulgular, K.K.T.C.'nin dünya ülkeleri tarafından devlet olarak tanınmamasının ve uygulanan ambargolardan dolayı dıs ülkeler ile ekonomik isbirligine gidilememesinin etkisini ortaya koymustur. Türkiye ve K.K.T.C. arasındaki bulgular degerlendirildiginde ise, K.K.T.C. ekonomisinin yıllardır etkin olarak beslendigi tek kaynagın Türkiye tarafından yardım ve kredi baslıgı altında gönderilen fonlar olması nedeni ile çıkan sonuçların beklentilere uygun oldugu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Turkey, Turkish Republic of Northern Cyprus (T.R.N.C), Greece and Greek Side of Southern Cyprus(G.S.S.C.) are generally mentioned together under European Union. Relationships between these countries reflected their economic relationships. Because of this reason, the purpose of this research is to show economic dependence of T.R.N.C. on Turkey, Greece and G.S.S.C. by using econometrics methods. By the way, Consumer Price Index (GDI), Gross Domestic Products (GDP) and Balance of Payments (BP) of interested countries have analyzed by using time series analysis. Cointegration and causality test have done to determine the long run balance, and existence and direction of relationship. While doing unit root test, structural breaks must be taken into consideration to have reliable results. Result of valid unit root tests are only GDP series of Turkey and Greece are stationary at same degree but aren?t cointegrated. Hatemi and Sükür (2002) show that; structural breaks effected causality test and noncurrent results occurred. BP series tested with valid unit root tests, and then causality tests have done. As a result of causality tests; we seen that T.R.N.C. BP series is most depends on Turkey and G.S.S.C. BP series. Besides Greece and G.S.S.C. BP series are the cause of each other. The world countries except Turkey don?t accept T.R.N.C. as a government and because of embargos there isn?t any economic relationship. The only economic sources of T.R.N.C. are funds of Turkey. When the special situation taking into consideration it can be understood that the results are suitable with the expected results.