5-6 yaş çocukları için hazırlanan karakter eğitimi programının etkisinin incelenmesi
Effectiveness of character education programme for 5-6 years child
- Tez No: 210279
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECLA TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitimi alan 5?6 yaş çocukları için hazırlanan karakter eğitimi programının etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen ?Karakter Eğitimi Programı?nın etkililiğinin sınanması için, ?Öğretmen Davranış Kontrol Listesi?, ?Aile Davranış Kontrol Listesi? ve ?Aile Bilgi Formu? kullanılmıştır. Eğitim programı, seçilmiş olan yedi anahtar değer (saygı, sorumluluk, özgüven, liderlik, yardımseverlik, nezaket, sabır) için hazırlanmış olan etkinliklerden oluşturmaktadır. Örneklem grubunda 44 çocukla yapılan çalışmada, deney ve kontrol grubuna önce ön test uygulanmış, daha sonra eğitim programının 7 haftalık kısmı uygulanmış ve deney ve kontrol grubuna ara test uygulanmıştır. Ara testten sonra 3 haftalık eğitim programına devam edilip onuncu haftanın sonunda her iki gruba da son test uygulanmıştır. Üç ölçüm arasındaki ilişki test edilmeye çalışılmıştır. Aile bilgi formundan alınan bilgilerle ailelerin karakter eğitimine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda; ailelerin karakter eğitiminin okul müfredatı içinde yer alması gerektiğini ve karakter eğitiminin okul öncesi eğitimimin bir parçası olması gerektiğini düşündükleri söylenebilir. Aileler; Okul öncesi eğitiminin pozitif karakter gelişimine yardımcı olduğunu, evde verilen karakter eğitiminin yetersiz olduğunu, okul öncesi eğitimcisinin karakter eğitimi konusunda ebeveyn kadar iyi eğitim verebileceğini belirtmiş ve karakter eğitiminin sadece aile tarafından verilmesine katılmadıklarını da ifade etmişlerdir. Uygulanan eğitim programının sonuçlarına bakıldığında programda yer alan tüm değerlerde olumlu davranış değişikliği görülmüştür. Ailelerden alınan davranış kontrol listesi sonuçlarına göre; karakter eğitimi programı doğrultusunda seçilen değerlere yönelik aile hayatında olumlu davranış değişikliklerine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
It?s aimed, in this research, to study on the Character Education Programme?s effects, which is prepared for the 5-6 year-old children who takes pre-school education. To put ?character education program?s efficacy to a test, ?teacher behaviour control list?, ?family behaviour list? and ?family data form? are used. Education program contain activities which are arranged for the chosen 7 key-values (respect, responsibility, self ?confidence, leadership, helpfulness, politeness, patience). 44 children in the sample group divided into two groups, experimental and control groups, then preliminary test was put into practice. Afterwards, 7-week part of the program was carried out to the experimental and control groups. And a mid-test was made. After the mid-test, next 3 weeks the education program was continued, and at the end of the 10th week, a final test was put into practice both two groups. The relation between the 3 measurements was tried to be tested. Through the informations, which are taken from the ?family data form?, the thought of the families about the ?character education? was studied carefully. At the end of the research, it can be said, the families think that the ?character education? must be in the education curriculum and be a part of the pre-school education. Families express that the pre-school education helps the improvement of the positive character and the ?character education? which is given at home is insufficient. Also they believe the preschool pedagogists can be as good as the parents at the character education. Finally, the families explain that the ?character education? should not be limited with the family. It is seen as a result of the applied education program, there are positive changes in the determined values in the programme. According to the result of ?behaviour control list? which are taken from families, there are not any positive changes, on the values that are chosen, in family life.