Trigonometrik kavramların canlandırma yöntemiyle öğrenilmesinin öğrencilerin matematik başarısına etkisi
The effect of dramatization method on the mathematics achievement of students in learning trigonometric concepts
- Tez No: 210283
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SARE ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu arastırmada, trigonometrik kavramların canlandırma (dramatizasyon) yöntemiyle ögrenilmesinin ögrencilerin matematik basarılarına, ögrenilen bilgilerin kalıcılıgına, matematik tutumu ve matematik kaygısına etkileri ortaya çıkarılmaya çalısılmıstır. Arastırma kapsamında ilkögretim 8. sınıf matematik dersi konularından ?Trigonometri? konusu seçilmistir. Arastırmada ön-test son test kontrol gruplu model kullanılmıstır. Arastırmanın örneklemini 2005-2006 egitim ögretim yılında stanbul li Anadolu yakasındaki bir ilkögretim okulunun 8. sınıflarında okuyan 69 ögrenci olusturmaktadır. Deney ve kontrol gruplarına çalısma öncesinde, trigonometri konusu ile ilgili matematik basarı testi, matematik tutum ve kaygı ölçekleri uygulanmıstır. Çalısma süresince trigonometri konusu deney grubunda canlandırma yöntemi ile kontrol grubunda ise geleneksel ögretim metodu ile islenmistir. Çalısma sonunda matematik basarı testi (son test), matematik tutum ve kaygı ölçekleri her iki gruba yine uygulanmıstır. Çalısmanın bitiminden sekiz hafta sonra, yöntemin konunun akılda kalıcılık düzeyine etkisini belirlemek amacıyla, son test kalıcılık testi olarak deney grubu ögrencilerine uygulanmıstır. Arastırmada elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemiyle degerlendirilmistir. Anlamlılık seviyesi olarak .05 kabul edilmistir. Canlandırma etkinlikleri kullanılarak islenen trigonometri konusunun ilkögretim sekizinci sınıf ögrencilerinin matematik basarılarını, konunun akılda kalıcılık düzeyini ve ögrencilerin matematige karsı tutumunu manidar olarak olumlu yönde artırdıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim was determining the effects of using role playing (dramatization) when teaching trigonometry to the success of students in mathematics, on the permanence of the knowledge learned and on the attitudes and anxiety towards mathematics. In the concept of this research, the eight grade mathematics lesson unit, ?Trigonometry? was chosen. The study uses a pretest- posttest design. The sample space were 69 students in the academic year of 2005-2006, from a Primary Education School of Asian part of stanbul, Turkey. The groups attending the resarch were applied a pretest, mathematics attitude and anxiety scale before the study. Within the study the experimental group were taught by dramatization method and the control group were taught with traditional methods. After the study, pretest was used as posttest and applied to the groups. Also, mathematics attitude and anxiety scales were applied. Eight weeks after the study, posttest was applied as permanence test to know the permanence of the knowledge learned. The research datas were analyzed by statistical analysis method with .05 significance level. The findings showed that, there is a significant positive effect of using dramatization when teaching trigonometry to eight grade students on mathematics achievement, on the permanence of the knowledge learned and on the attitudes towards mathematics.