The effect of process-oriented writing instruction on writer's block, writing apprehension, attitudes towards writing instruction and writing performance
Sürece yönelik yazma dersi öğretim etkinliğinin yazma tutukluğu, yazma endişesi, yazma dersi öğretim etkinliğine karşı tutum ve yazma performansına etkileri
- Tez No: 210304
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SELMA KARABINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalısma, sürece yönelik yazma dersi ögretim etkinliginin yazma tutuklugu, yazma endisesi, yazma dersi ögretim etkinligine karsı tutum ve yazma performansı üzerindeki etkisini arastırmayı amaçlamıstır. Çalısma aynı zamanda yazma dersi ögretim etkinligine karsı tutum, yazma endisesi, yazma tutuklugu ve yazma performansı arasındaki iliskiyi de incelemistir. Çalısma asagıdaki soruları cevaplamayı amaçlamaktadır: 1. ngilizce yabancı dil egitimi alan Türk üniversite ögrencilerinin yazma tutuklugu, yazma endisesi, yazma dersi ögretim etkinligine karsı tutum ve yazma performansı seviyesi nedir? 2. Sürece yönelik yazma dersi ögretim etkinligine katılan ögrencilerle sonuca yönelik yazma dersi ögretim etkinligine katılan ögrenciler yazma tutuklugu, yazma endisesi, yazma dersi ögretim etkinligine karsı tutum ve yazma performansı açısından anlamlı farklılık gösterir mi? 3. Ögrencilerin yazma tutuklugu, yazma endisesi, yazma dersi ögretim etkinligine karsı tutumu ve yazma performansı sürece yönelik yazma dersi ögretim etkinligine katıldıktan sonra degisir mi? v 4. Ögrencilerin yazma tutuklugu, yazma endisesi, yazma dersi ögretim etkinligine karsı tutumu ve yazma performansı sonuca yönelik yazma dersi ögretim etkinligine katıldıktan sonra degisir mi? 5. Yazma dersi ögretim etkinligine karsı tutum, yazma endisesi, yazma tutuklugu ve yazma performansı arasında anlamlı bir iliski var mıdır? Bu çalısmanın örneklemi stanbul'da bir devlet üniversitesinde ngilizce hazırlık programına devam eden 48 ögrencidir. Çalısmaya katılan ögrenciler deney ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıslardır . Deney grubundaki ögrenciler sürece yönelik yazma dersi ögretim etkinligine, kontrol grubundaki ögrenciler ise sonuca yönelik yazma dersi ögretim etkinligine katılmıstır. Çalısma için gerekli olan verileri deney öncesi ve sonrası uygulanan, Daly ve Miller (1975) tarafından gelistirilen Yazma Endisesi Ölçegi, Rose (1984) tarafından gelistirilen Yazma Tutuklugu Anketi, Lee (2002) tarafından gelistirilen Okuryazarlık Ölçegi ve ögrencilerin yazdıgı kompozisyonlar olusturmustur. Bu ölçeklere ek olarak, ögrencilerle gerçeklestirilen mülakatlarda açık uçlu sorulardan elde edilen veriler de incelenmistir. Elde edilen bulgular, sürece yönelik yazma dersi ögretim etkinligine katılan ögrencilerin sonuca yönelik yazma dersi ögretim etkinligine katılan ögrencilerden daha az yazma endisesi yasadıgını göstermistir. ki grup arasında yazma tutuklugu, yazma dersi ögretim etkinligine karsı tutum ve yazma performansı açısından hiç bir fark saptanmamıstır. Ayrıca, her grubun kendi içinde deney öncesi ve deney sonrası yazma tutuklugu ve yazma performansı açısından olumlu gelisme gösterdigi saptanmıstır. Bunun yanısıra, yazma dersi ögretim etkinligine karsı tutum, yazma endisesi, yazma tutuklugu ve yazma performansı arasındaki iliski incelendiginde yazma dersi ögretim etkinligine karsı tutum ile yazma endisesi ve yazma tutuklugu ile yazma performansı arasında anlamlı bir iliski bulunmazken, yazma endisesi ile yazma tutuklugu arasında anlamlı ve pozitif bir iliski saptanmıstır. Buna göre, yazma endisesi yüksek ise vi yazma tutuklugunda yükselme oldugu bulunmustur. Her grup kendi içinde incelendiginde ise, sürece yönelik yazma dersi ögretim etkinligine katılan ögrencilerin yazma performansı ile yazma tutuklugu arasında anlamlı ancak negatif bir iliski saptanmıstır. Deney grubunda yazma tutuklugu seviyesi düstügünde yazma performansı yükselmistir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the effect of process-oriented writing instruction on writer?s block, writing apprehension, students? attitudes towards writing instruction and writing performance. The study also attempted to investigate the relationship between writer?s block, writing apprehension, attitudes towards writing instruction and writing performance. The following questions were particularly addressed: 1. What is the level of writer?s block, writing apprehension, attitudes towards writing instruction and writing performance of Turkish EFL university students? 2. Do students who receive process-oriented writing instruction significantly differ from the ones who receive product oriented writing instruction in terms of writer?s block, writing apprehension, attitudes towards writing instruction and writing performance? 3. Do students? writer?s block, writing apprehension, attitudes towards writing instruction and writing performance change after they have process-oriented writing instruction? ii 4. Do students? writer?s block, writing apprehension, attitudes towards writing instruction and writing performance change after they have product-oriented writing instruction? 5. Is there a significant relationship between attitudes towards writing instruction, writer?s block, writing apprehension and writing performance? The subjects of the study comprised 48 EFL university students in stanbul. There were two groups of students assigned to experimental and control groups. The experimental group received process-oriented writing instruction, while the control group received product-oriented writing instruction. Data were collected by means of the Writing Apprehension Scale developed by Daly and Miller (1975), the Writer?s Block Questionnaire developed by Rose (1984), the Literacy Scale developed by Lee (2002), the essay tasks given before and after the treatment and the interviews. Findings revealed that the students who had process-oriented writing instruction experienced less writing apprehension than the participants who had product-oriented writing instruction.. However, no difference was found between the students who had process-oriented writing instruction and product-oriented writing instruction in terms of writer?s block, students? attitudes towards writing instruction and writing performance. As for the changes from pre-treatment to post-treatment, both groups demonstrated statistically significant improvement in writer?s block and writing performance. Moreover, the findings obtained in this study indicated that the relationship between writing apprehension and writer?s block was meaningful and suggested that when the level of writing apprehension increased the level of writer?s block increased. However, the relationship between the students? attitudes towards writing instruction and other variables, namely, writing apprehension, writer?s block and writing performance was not significant. Furthermore, the study yielded a negative relationship between writer?s block and writing performance of the students who iii received process-oriented writing instruction. In the experimental group when the level of writer?s block decreased, the writing performance increased.