Serbest okuma etkinliğinin sözcük hazinesi ve kavram gelişimine etkisi (Meb tarafından ilköğretim ıı. kademe öğrencilerine önerilen 100 temel eser örneğinde)
Effects of free reading activity to word knowledge and concept development (it is in the example of 100 main works which are recommended to second grade primary school students by Ministry of Education)
- Tez No: 210314
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Okuma etkinligi, egitimdeki konumu itibariyle sözcük ögretimi ve kavram gelisiminde önemli bir yere sahiptir. Özellikle yabancı kaynaklı çalısmalar basta olmak üzere okumanın egitimdeki önemi ve rolü sürekli gündeme getirilmekte ve vurgulanmaktadır. Bu arastırma, okuma etkinliginin sözcük ögretimi ve kavram gelisimindeki etkisini belirlemek amacıyla Türkçe örneklere dayalı uygulamalarla gerçeklestirilmistir. Nitekim 2006'da yürürlüge giren yeni Türkçe programı da okumanın sözcük gelisimi üzerindeki etkisine daha fazla deginmistir. Aynı sekilde Millî Egitim Bakanlıgı 2005 ve 2006 yıllarında aldıgı kararlarla ögrencilerin bos zamanlarını iyi sekilde degerlendirmelerini saglamak için, tavsiye amaçlı, önce ortaögretimde sonra ilkögretimde 100 Temel Eser adlı projelerle konunun önemine dikkat çekmistir. Çalısmanın amacı yukarıda da deginildigi gibi okuma becerisinin sözcük hazinesi ve kavram gelisimindeki etkisini, Türkçe kaynaklara dayalı uygulamalarla belirlemektir. Yapılan uygulamalarda okuma materyali olarak da 100 Temel Eser seçilmistir. Bu seçimin sebebi çalısmanın baska bir amacını yansıtmaktadır; böylece tavsiye edilen eserlerin sözcük hazinesi ve kavram gelisiminde ne derece etkili oldugu da tespit edilmesi amaçlanmıstır. Bu etkinin derecesini görebilmek için uzman görüsleri dogrultusunda 100 Temel Eserden üç yerli roman seçilerek bunların içinden, yine uzman görüsleri dogrultusunda, üç yüz sözcük ve sözcük grubu (deyim, birlesik fiiller vs.) tespit edilmistir. Tespit edilen bu sözcük ve sözcük grupları da degisik test teknikleriyle uygulama sırasında ögrencilere sorulmustur. Arastırmanın uygulaması stanbul'un Küçükçekmece ilçesindeki bir devlet okulunda yapılmıstır. Bu okulda rastgele seçilen iki yedinci sınıftan biri deney grubunu digeri de kontrol grubunu olusturmustur. Her iki grupta da 39'ar ögrenciden toplam 78 ögrenci mevcut olup ?ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli? kullanılmıstır. Arastırmanın bes aylık uygulama süresince deney grubu belli bir plan çerçevesinde seçilen kitapları okurken kontrol grubu üzerinde her hangi bir islem yapılmamıstır. Her iki grubun bireylerini yakından tanımak ve gruplar arasındaki esitligi/farklılıgı tespit etmek için öncelikle ?ögrenci tanıma anketi? uygulanmıs; deney grubunun her kitabı okumasından önce ve sonra her iki gruba da aynı ön test ve son testler aynı yöntemle sorulmustur. Ayrıca üç kitabın deney grubu tarafından okunmasından sonra üç kitaptan bazı sözcük ve sözcük gruplarını kapsayan karma bir ?genel son test? her iki gruba da uygulanmıstır. SPSS 11.5 istatistik programı kullanılarak elde edilen veriler nicel degerlendirme teknikleriyle ve ögrencilerin yaptıkları sözcük/sözcük gruplarına dair tanımlar da arastırmacının görüsleriyle yorumlanmıstır. Çalısmada, parametrik olmayan istatistiksel analiz yöntemlerinden, bagımsız iki grubun karsılastırılmasında Mann Whitney U, bagımsız ikiden fazla grubun karsılastırılmasında Kruskal Wallis H testi kullanılmıstır. Gruplar arasında anlamlı fark gözlendiginde farkın kaynagının belirlenmesi için Mann Whitney U Testi ikili eslestirmeler yapılarak kullanılmıstır. Deney ve kontrol grubunun ön ve son test sonuçlarının karsılastırılmasında ise Wilcoxson Signed Rank testi kullanılmıstır. Arastırma verilerinin betimlenmesinde; frekans ve yüzde kullanılmıstır. Güvenirlik katsayılarının belirlenmesinde ise Cronbach Alfa kullanılmıstır. Sonuçta bu arastırmayla ilgili olarak su tespitlere varılmıstır: ? Okuma etkinligi sözcük hazinesi ve kavram gelisimini etkilemektedir. ? lkögretim okullarında okuma olgusu henüz yerlesmemis ve okuma alıskanlıgını kazandıracak bir proje bulunmamaktadır. ? MEB tarafından tavsiye amaçlı olusturulan kitap listesi sadece okumayı gözetirken bu kitaplarda çocukların sözcük ve kavram gelisimini gelistirecek bir haricî sistem düsünülmemistir. ? Ögrencilerde, sözlük kullanma ve sözlükten faydalanma bilinci henüz yerlesmemistir. lkögretim okulları için hazırlanan sözlüklerde birlik saglanamamıs ve sözlüklerin ögrencinin ihtiyacını karsılayamayacak içerik ve biçimde oldugu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
Reading activity, has an important role in teaching word and concept development, regarding in the position of education. Especially studies from foreign sources have come first about the importance and role of reading in education are always put on the action and emphasized. This research is confirmed for determining effects of reading activity to teaching word and developing concept with practices which are based on Turkish examples. In this respect to this also new Turkish programme which was become valid in 2006 has much more mentioned effects of reading on word development. In the same way, Ministry of Education with the decisions in the years 2005 and 2006 has mentioned the importance of the subject for making free time of the students more valuable and having a purpose of advice by the projects which are called ?100 MAIN WORKS?, first in secondary schools then in primary schools. The purpose of this study as it was mentioned above is determining effects of reading skills to word knowledge and concept development with practices which are based on Turkish sources. In the practices ?100 Main Works? are chosen as reading materials. The reason of this selection has reflected any other reason of the study too; so it has been purposed that determining the works which have been adviced, to have what extent effects on word knowledge and concept development. Three native novels from ?100 Main Works? are chosen by the point of view of specialist, and from these three hundred words and word categories (phrase, compound verbs, etc.) have been determined for understanding the degree of this effect. These determined word and word categories have been asked to students during the practice by various test techniques. The practice of the research was done in a state school in Küçükçekmece, stanbul. From two seventh grade classes which were chosen by chance, one of was experiment and the other one was control group. Both of these two groups had 39, totally 78 students and test pattern with control group was used which has pre-test and post-test. During five months practice period of the research while experiment group was reading books which were chosen in a certain plan, any other process was not done on the control group. First ?student recognize questionnaire? was made; then the same pretests and post-tests were asked in the same technique to both of these two groups before and after reading all the books of the experiment group for recognizing individual of both of these groups and determining equality / difference between groups. Also after three books were read by experiment group, a complex ?general post test? which was included some words and word categories from three books was applied to both of two groups. By the support of SPSS 11.5 taken data have been interpreted by the point of view of the researcher both with quantity test techniques and also the definitions about word / word categories which were done by students. In the study Mann Whitney U test from the non parametric statistical analysis tecnique has been used in comparing two seperate groups, Kruskal Wallis H test has been used in comparing more than two seperate groups. Mann Whitney U Test has been used by making dual matching for determining the reason of the difference when significant difference had been observed between groups. However Wilcoxson Signed Rank Test has been used in comparing pre and post-test results of the experiment and control groups. Frequency and percentile have been used in describing the research data. However Cronbach Alfa has been used in determinig coefficiency of reliability. At the end those results have been reached about this research: ? Word knowledge and concept development have been effected with reading activity ? Reading event has not been placed yet in primary schools and there has not been a project which reading habit will been gained. ? It has not been thought that an external system which will be developed word and concept development of students in these books, while book list which has been formed for having a purpose of advice by Ministry of Education, was regarding just reading. ? The conscious of using dictionary and making use of dictionary have not been placed in students. In the dictionaries there has been no unity which have been prepared for primary school students and it has been observed that they have not the content and the form which will not be able to covered needs of students.