Orta öğretim kurumları ( lise1, 2 ve 3. sınıflar ) beden eğitimi dersi öğretim programlarına ilişkin öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi
In this research, the physical education teachers evaluate the physical education programme at the high scool level ( class; 9,10 and 11)
- Tez No: 210315
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu arastırma beden egitimi ögretmenlerinin beden egitimi dersi ögretim programlarına iliskin görüslerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalısmada amaca ulasabilmek için orta ögretim kurumlarında ( devlet ve özel ) görev yapan beden egitimi ögretmenleri arastırma kapsamına alınmıstır. Arastırma kapsamına giren ögretmenlere ? Program Tasarısı Degerlendirme Ölçegi ? dagıtılmıs ve alınan sonuçlar degerlendirilmistir. Ögretmenlerin ölçüm aracında yer alan sorulara verdikleri yanıtlar, 3'lü skala da degerlendirilmistir. Çalısmada ?evet? yanıtına 3, ?kısmen? yanıtına 2 ve ?hayır? yanıtına ise 1 puan verilerek degerlendirme yapılmıstır. Ögretmenlerin ölçüm aracında yer alan sorulara verdikleri cevapların, demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermedigini saptamak amacıyla iki kategorili degiskenlerde z testi; ikiden fazla kategoriye sahip degiskenlerde ise tek yönlü ANOVA analizi kullanılmıstır. Ögretmenler orta ögretim kurumlarında uygulanan beden egitimi dersi ögretim programlarına iliskin olarak programı, hedefler ve egitim durumları yönünden, egitim programlarının tasıması gereken özellikleri tam olarak tasımadıgını ve orta ögretim kurumlarında okutulan beden egitimi dersinin ögretim programının degerlendirme ilkelerini ise ögretmenler, egitim programlarının tasıması gereken özellikler açısından yetersiz bulduklarını belirtmislerdir. Ölçüm aracında yer alan sorulara verilen yanıtlar ögretmenlerin demografik özellikleri açısından incelendiginde, orta ögretim kurumlarında uygulanan beden egitimi dersi ögretim programlarının, ögretmenlerin demografik özellikleri açısından 30 ? 39 yas aralıgında olan ve 11 - 15 yıl arasında ögretmenlik mesleki deneyimine sahip olan ögretmenlerin, beden egitimi dersi ögretim programının ögretim materyallerini egitim durumları düzenleme ilkelerine göre daha az uygun buldukları görülmüstür (p=0,02). Yine devlet okullarında görev yapan beden egitimi ögretmenlerinin özel okullarda görev yapan beden egitimi ögretmenlerine göre degerlendirme durumlarını egitim durumları düzenleme ilkelerine daha az uygun buldukları görülmüstür (p=0,03).
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is the physical education teachers evalations about the physical education programme at the high school level. The research coprises the physical education teachers who work at the high shcool ( private or government ) ? programme project evoluation scale ? is given to the teachers who are included the research and the result are evaluated. The answers of the teachers thet are in the measure device are evaluated at the triple scale. In the research if the teachers answers are ? yes ? 3 point, ? partly ? 2 point, ? no ? 1 point are given. For understanding of the differences between the teachers answers that are answers of the guestions in the measure scale, depen on demography proporties, the test Z and the Anova anlysis are applied. The test Z is applied fort he variables with tho catagories. f the variables have more than catagories, the one vay Annova anlysis is applied. The oppinnion of the pyhsical education teachers in the high school about the programme of physical education subject has not completly enough gualification fort he purpose and educational aspect. The ides of the teachers about the criteria of evaluation at the physical education programme in the high school are not enough gualification fort he educational programme. The answer of the teachers that are in the measure device are researched fort he gualification of demography the programme of physical education subjects in the high school are seen less appropraite to the educational materials of pyhsical education subject depens on the creteria of education. For looking demography proporties to the teachers who are in the research, they are 30 ? 39 years old and their experince are 11 ? 15 years by the way the teachers who work in the government school, their evaluation is less appropraite than the teachers who work in the private school depens on education arragement creterias.