Modüler aritmetik konusunun öğretiminde şifreleme aktivitelerinin matematik başarısına etkisi
The effect of coding activity on the success of math performans in teaching modular arithmetic
- Tez No: 210316
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ŞÜKRÜ ÖZDMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Matematiği yaparak, ya?ayarak öğrenen öğrenciler günlük hayatlarındaki kar?ıla?tıkları problemlere kar?ı daha güçlü, çözüm üreten bir yapıya sahip olurlar. Öğrencilerin güvenli bireyler olarak yeti?mesini sağlayan bir matematik eğitiminin geli?imi, sınıf ortamlarındaki etkili matematik öğretimini gerektirir. Bu çalı?ma Modüler Aritmetik konusunun öğretiminde ?ifreleme aktivitelerinin kullanılmasından yola çıkarak, benzer matematik konularının da bu ?ekilde daha zevkli, daha kalıcı öğretilebileceğini/öğrenilebileceğini göstermek bakımından önemlidir. Aynı zamanda matematikte geli?tirilebilecek farklı standartların uygulanı?ları ve bunların eğitim-öğretime etkisini ortaya koyacak projelere örnek bir kaynak olu?turması muhtemeldir. Bu çalı?manın ara?tırma modeli ?ön test-son test kontrol gruplu model? dir. Seçilen öğrencilerin ki?isel özelliklerini, ailelerinin içinde bulundukları sosyoekonomik durumlarını, anne babalarının eğitim düzeylerini tespit etmek amacıyla ki?isel bilgi anketi uygulanmı?tır. Deney ve kontrol grubu matematik öğretmeni aynı olmak ?artı üzere iki gruba da ?Modüler Aritmetik? konusu öğretildi. Kontrol grubu öğrencilerle yapılan öğretimde öğretmen geleneksel öğretim metoduyla öğretimi gerçekle?tirirken deney grubu öğrencilerle yapılan öğretimde kaynak olarak önceden dağıtılmı? ?ifreleme aktiviteleriyle ders akı?ı uygulanırken materyaldeki gerek sınıf içi etkinlikler gerek bulmacalarla grup çalı?malarına yer verilmi?tir. Ara?tırma bulguları, Modüler Aritmetik konusunun öğretiminde ?ifreleme aktivitelerini kullanıldığı öğretimde; öğrenci matematik ba?arılarının pozitif yönde etkilendiğini II geleneksel öğretim metoduna göre ba?arının daha olumlu yönde olduğunu göstermi?tir. Ayrıca iki gurubun matematiğe kar?ı tutumlarına ve kalıcılığına bakıldı. ?ifreleme aktiviteleriyle ders i?lemenin daha eğlenceli olduğu ve öğrencilerin bu tür öğrenme hakkındaki görü?lerinin olumlu olduğu tespit edilmi?tir.
Özet (Çeviri)
Students learning math by solving and living have a stronger and more creative mind (brain) against to difficulties in their daily lives. To be educated and self-confident students needs an effective math teaching with a progressive development of math education. In this study, coding activities had used in teaching modular arithmetic subject. This method is important to show that teaching the other math subjects is more permanents and pleasant for students who don?t like math. Moreover, this study may be a prototype source for the other concerned projects and studies. In this study, ?first-last test control grouped? applies by searching model. In addition, a personal information survey which consisted of personal characteristic, social and economical conditions of students, education level of parents and concerned different questions, applied to the students group. Same teachers thought the modular arithmetic subject to two groups which are experimental and control group, teacher used traditional method of the teaching modular arithmetic in the class of control group. In the class of experimental group, coding activities, materials about coding and puzzles used by teacher. At the end of study, if it?s compared with traditional and coding method, in the coding method, the students are more successful than the students in the traditional method. In additional, it?s observed that performance and attitude of two groups against mathematics. Teaching with the method of coding is more funny. As a II result of, it?s determined that student?s comments are positive about the method of coding.