Öğretmenlerin demokrasi, vatandaşlık ve vatanseverlik algılarının nitel olarak incelenmesi.
A qualitative analysis of teachers' understanding of democracy, citizenship and patriotism.
  1. Tez No: 210321
  2. Yazar: TAMER KURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEN BAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu arastırmanın amacı, ögretmenlerin demokrasi, vatandaslık ve vatanseverlikle ilgili görüslerinin niteliksel olarak incelenmesidir. Arastırmanın kaynak verileri, yüzyüze görüsme yöntemiyle ve yarı yapılandırılmıs bir görüsme formu kullanılarak elde edilmistir. Görüsme formu gelistirilirken uzman görüsleri alınmıs, pilot uygulamalar yapılmıs ve tekrar alınan profesyonel görüslerle görüsme formuna son sekli verilmistir. Çalısma grubunu olusturan ögretmenlerin tamamı stanbul ili Tuzla ilçesinde görev yapmaktadır. Çalısma grubu, 22'si kadın, 23'ü erkek toplam 45 ögretmenden olusmaktadır. Ögretmenlerle yapılan görüsmelerde elde edilen veriler incelendiginde, demokrasinin etkin bir sekilde isletilebilmesi için ihtiyaç duyulan vatandaslık türlerini tanımlayan Westheimer ve Kahne'nin (2004) ulastıgı bulgulara benzer sonuçlara ulasılmıstır. Ögretmenler aktif katılımın gerekliligini savunmuslardır. Westheimer ve Kahne'nin tanımlamıs oldugu vatandaslık türleri olan, sahsi sorumluluga sahip vatandas, katılımcı vatandas, adalet merkezci vatandas türlerine benzer bulgulara ulasılmıstır. Ancak, ögretmen görüslerinin tam karsılıgı olan bir baska vatandaslık türünü tanımlama ihtiyacı duyulmustur: Bilinçli - aktif vatandas. Bilinçli- aktif vatandaslık, bu üç vatandaslık tipinin bir karısımı niteliginde ancak, fedakâr, yerel ve küresel bilince sahip, aktif vatansever ve demokratik bir anlayısı temsil eder. Bilinçli aktif vatandasların toplumsal ve kisisel bilinci kazanabilmeleri, arastıran ve sorgulayan bir anlayısla egitilmelerine baglıdır. Ögretmen görüslerine göre vatanseverlik egitimi verilmelidir. Bu egitimin tek bir ders ya da müfredata yayılmıs olarak verilmesinden ziyade niteligi üzerine yogunlasılmıstır. Vatanseverlik anlayısının gelisiminde okul, çevre ve ailenin birlikte hareket etmelerinin gerekliligi sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to study the opinions of teachers about democracy, citizenship and patriotism using qualitative method. The data sources of this research were obtained by face-to-face interview method and semi-constructed questionnaire. During the development of the interview form, expert opinions were collected, pilot study was administered and the interview form was finally shaped with those collected professional opinions. All of the teachers in our workgroup were employed in the district of Tuzla, Istanbul. The workgroup consisted of 22 females and 23 males, 45 teachers in total. When the data obtained from the interviews was examined, results which are similar to Westheimer and Kahne?s (2004) findings for citizenship types, required to manage democracy effectively, were found. The interviewed teachers defended the necessity of active participation. Findings, which were obtained, were similar to Westheimer and Kahne?s citizenship types: personally responsible citizen, participatory citizen, and justice-oriented citizen. However, we need to define another type of citizenship, which is equivalent to the opinions of teachers: activeconscious citizenship. Active-conscious citizenship is not only a combination of these three types, but also involves self-sacrifice, a local and a global point of view, active patriotism and democratic understanding. Researching and questioning approach is required to develop active-conscious citizens who have social and personal consciousness. Opinions of teachers demonstrated that patriotism education should be given, and the main focus of this education should be the level of its quality rather than the method of its delivery as a single course or spread to the curriculum. It is concluded that in the development of the understanding of patriotism, school, family, the environment and the media should act in concert.