İlköğretim 6.sınıf sosyal bilgiler dersi programında yer alan Türkiye'miz ünitesinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluating the unit of Turkiye'miz which takes place in 6th grade social studies course program in terms of teacher views
  1. Tez No: 210333
  2. Yazar: HAVVA ÖZDAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜKSEL GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Sosyal Bilgiler dersinin temel amacı, ögrencilere önemli sosyal beceriler kazandırarak onların toplumsallasmalarını saglamak ve onları iyi birer vatandas olarak yetistirebilmektir. Bu nedenle ilkögretim okullarında, Sosyal Bilgiler ögretiminden en üst düzeyde yararlanabilmek için etkili bir ögretimin gerçeklestirilmesi gerekir. Bu amaçla yapılan bu arastırmanın temel problemini; ilkögretim 6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi programında yer alan Türkiye'miz ünitesinin amaç, içerik, ögretme-ögrenme ve degerlendirme süreçleri açısından var olan durumu nedir? Ve bu ünitenin amaçlara uygun, daha etkili ve daha yararlı bir sekilde islenebilmesi için ögretmenlerin gelecege yönelik önerileri nelerdir? Soruları olusturmaktadır. Böylece sınırlandırılmıs bir konudan yola çıkılarak mevcut ögretim programının yeterliligi belirlenmeye çalısılmıstır. Betimsel nitelikte olan bu çalısmada öncelikle konuyla ilgili literatür taranmıs, ardından bu literatüre ve uzman görüslerine dayalı olarak veri toplamak amacıyla ögretmenler için, anket hazırlanmıstır. Arastırma 2005?2006 egitim-ögretim yılında Sanlıurfa il merkezinde ve Birecik ilçesinde bulunan ilkögretim okullarında 6.sınıfta görev yapan Sosyal Bilgiler brans ögretmenleri üzerinde gerçeklestirilmistir.Son asamada ise uygulamanın sonucunda elde edilen verilerin yorumlanması yoluna gidilmistir.Anketlerin %100 oranında geri dönüsü gerçeklesmistir.Bu arastırma bes bölümden olusmaktadır.Birinci bölümde Sosyal Bilgiler dersinin yeri ve önemi, Sosyal Bilimler ve Sosyal Bilgiler ögretimi,Sosyal Bilgiler programı ve ögeleri, ikinci bölümde Sosyal Bilgiler ögretiminin Dünyadaki ve Türkiye'deki tarihi gelisimi, ülkemizde zorunlu egitimin tarihi gelisimi ve ülkemizin Sosyal Bilgiler ögretimine yaklasımı ile ilgili kuramsal bilgiler verilmistir.Üçüncü bölümde ilgili arastırmalar yer almaktadır.Dördüncü bölümde arastırmanın gerçeklestirilmesinde izlenen çalısmalar açıklanmıstır. Burada arastırmanın yöntemi, modeli, evreni, örneklemi, verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanmasına yer verilmistir.Besinci bölümde ögretmenlerin kisisel özelliklerle ilgili bilgilerine, ögretmenlerin, ilkögretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi programında yer alan Türkiye'miz ünitesinin varolan durumuna iliskin görüslerine yönelik bulgu ve yorumlara ve gelecege yönelik önerileriyle ilgili bulgu ve yorumlara yer verilmistir.Son olarak da bulgulara dayalı olarak elde edilen sonuçlara ve bu sonuçlar ısıgında yapılan önerilere yer verilerek tez çalısması tamamlanmıstır. Uygulanan veri toplama aracı, kisisel bilgileri içeren dört soru ile, ilkögretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi programında yer alan Türkiye'miz ünitesinin var olan durumuna iliskin kırk iki soru ve gelecege yönelik önerilerle ilgili onsekiz sorudan olusmaktadır.Veri toplama aracının arastırmada geçerliliginin ve güvenirliginin saglanmasına özen gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the Social Studies course is to gain students important social skills to help their socialization and to train them as a good citizens. For that reason, an effective teaching should be realized in primary schools to benefit from Social Studies course at maximum level. For this pupose the main problem of this study includes: What is the present situation of ?Turkiyemiz? unit in terms of aim, content, teachinglearning and evaluation processes? What is the recommendation of teachers on teaching this unit more effectively and properly to the aims. Evalution of present program is being tried to make via limited topic. In this descriptive study fisrtly literature was scanned related to topic, then a questionnaire was prepared based on literature and experts opinions to collect data. Study was realized to Social Studies Teachers who taught at 6th grade in 2005-2006 instruction year in Sanlıurfa provincial centre and Birecik. Finally data were interpreted which were collected from teachers. Questionnaires were returned at %100 level. This study has five sections. Place and importance of Social Studies course, Social Sciences and Social Studies teaching, Social Studies Program and its elements takes place in section one. In the second section, there is theoretical information about historcial development of Social Studies teaching in the world and Turkey, historical development of compulsory education in our country and approach of our country to Social :Studies teaching. Related researches takes place in section three. In fourth section followed studies are explained in realizing research. Research method, sample, collecting and analyzing data are mentioned in this section. Pesonel information of teachers, findings and iterpretation about teachers opinions and recommendations on Turkiyemiz Unit which takes place in 6th Grade Social Studies Program is explained in fifth section. Finally thesis study is completed by mentioning results which based on findings and recommendations which based on results. Applied data collection instrument consists of four personel information questions, fourty two questions about present situation of Turkiyemiz unit which takes place in 6th grade Sociakl Studies Course Program and eighteen questions about recommendations fort he future. Providing validity and reliability of the data collection instrument is considered. SPSS ( Statistical Package for the Social Sciences) program was used for processing collected research data and all statistical analysis. Data was not only analyzed through frequency and percentages but also analyzed through x square (x²) technique. ``C?? (contingency) values were calculated for defining relations between variables.P