Piet Mondrian'ın renk ve biçim sorunları
  1. Tez No: 210344
  2. Yazar: MELİKE BİRYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KIRIMTAYIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sanat yasamının teknolojik çagın bas döndürücü hıza ulastıgı 20. yüzyılda sanat önceki yüzyıllardan devraldıgı geleneklerinden yavas yavas kopup o ana kadar hiç düsünmedigi seyleri yapmaya baslayarak çesitli akımların dogmasına sebep olur. 20. yüzyıl sanatçılarından gelistirdigi yeni plastsizm kuramı ve soyut sanatın öncülerinden olan Mondrian, Modern sanat tarihinde önemli bir yere sahiptir. Sanat hayatının ilk yıllarında doga manzaraları, portre ve Hollanda'nın durgun hayatını konu olarak alırken zamanla Picasso ve Braque'nin analitik kübizminden etkilendi. Uzun arastırmalar sonucunda tabiattan aldıgı geometrik biçimleri yatay ve dikey çizgilerle ifade ederek tek temayı isledigi soyut serilerine basladı. Serilerine bir metaformoz gibi evrim geçirterek en ince ayrıntısına kadar çesitli varyasyonlarım yansıttı. Kübist ressamların ulastıgı soyut anlatımdan daha da ileriye götürerek plastik sanat üzerine yogunlastı. 1917 yıllarında Doesburg'la birlikte De Still grubunu kurarak figüratif çagrısımın tamamıyla terk edildigi yeni plastizm akımını baslatarak üç ana renk olan mavi, kırmızı, sarı ve üç nötr renk olan siyah, beyaz, gri ile çalısmalarını renklendirdi. Çalısmalarında düzenli ızgara sistemini uygulayarak dikdörtgen 45 derece açıyla döndürerek ızgaranın irrasyonelligini vurgulamaya çalıstı. Mondrian'ın siyah dikdörtgenleri devam ettirerek çerçevelenmemis köselere ulastırdıgı tabloları en iyi bilinenler arasındadır. Mondrian her zaman bir sekilde baslayıp renklerin parçalar halinde dagılmasına müsaade ederek renk dikdörtgenlerinin boyutlarını gittikçe küçültür. Simetriyi zorlamak yerine onu kırmak için alısılmamıs yeni bir yöntemi bulmaya çalısmıstır. Mondrian resmi dengenin gerçeklestirilmesi yolunda bir kılavuz olarak gördü. ki büyük dürtü ret ve üretim üzerinde ısrar ederek sanatın köreltiri tarihinden kendi ayırdı. Yapıtları ve kurumsal çalısmaları endüstriyel ve dekoratif sanatları etkiledi.
Özet (Çeviri)
At the 20th century art, causes to born kinds of trends by making something that was not thinking at that time with snapping traditions which was taken over previous centuries slowly. Mondrian, who developed the plasticism theory from 20th century's artists and one of the pioneers of abstract art, has an important location at modern art history. At the first years of him art life he get the nature scene, portrait and Holland's calm life as a topic. He effected in the course of time from Picasso and Baraque's analytic cubism. At the end of the long researches he started her abstract series which processes unique theme by explaining geometrical shapes which were taken from nature using horizontal and vertical lines. He reflected different variations to most slim details by making evaluations to him series like a metamorphosis. He intensified över plastic art by carrying fonvard from the abstract expressions which the cubist artist had reached. At 1917 year, he started the new plasticism trend which abandoned the figurative summons by estabîishing the De stijl group with Doesburl. He livened up her works with blue, red and yellow which are foundation colors and white and grey which are neutral colors. He tried to emphasize the irrationality of grate by rotating the rectangle with 45 degrees of angle with using tidy grate system. Mandrian's most known paintings are reached to not to framed corners by continuing set rectangles. Mondrian always decreases the dimensions of color rectangles by allowing separating colors as pieces with starting a shape. He tried to find inhabitational ways for breaking symmetry instead of forcing.