Grup teknolojisinde makine hücrelerinin ve parça ailelerinin oluşturulmasında tam sayılı amaç programlama yaklaşımı
An İnteger goal programming approach for determination of part families and machine and machine cells in group technology
  1. Tez No: 146510
  2. Yazar: ALİ METİN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Grup Teknolojisi'nin uygulaması olarak ele alınan Hücresel Üretim' de tesis yerleşim planlarını oluşturmaya yönelik hücre formasyonlarını belirleyen bir yaklaşım geliştirilmiştir. Hücresel üretimde tesis yerleşim planlarını oluştururken hücrelere atanacak parça ve makineleri belirleme analizinde tamsayılı amaç programlama modeli kullanılmıştır. Makine kapasitelerinin ve oluşturulacak hücre sayılarının sınır olarak tanımlandığı modelde önem sıralarına göre toplam hücre çalışma sürelerinin maksimize edilmesi, iş yüklerinin dengeli olduğu üretim hücrelerinin oluşturulması ve makine kapasitesi kullanımının maksimize edilmesi olarak ifade edebileceğimiz üç ayrı amaç gerçekleştirilmek istenmiştir. Geliştirilen model ağırlıklı olarak zırhlı araç yedek parçası üreten askeri bir fabrikada var olan tesis yerleşimin yeniden düzenlenmesini sağlamak amacıyla uygulanmıştır. Uygulama sonucunda modelle hedeflenen bütün amaçlara ulaşıldığı tespit edilmiştir. Modelleme sonucu elde edilen hücreleme ihtiyaç duyulan makine miktarlarını azaltmış fazla olan makine miktarlarını tespit etmiş ve üretim esnekliğini artırarak parçaların üretilme sürelerini minimize etmiştir. Bunların yanı sıra hücreler arası parça taşımalarına izin verilmeyerek oluşturulan bağımsız hücrelerle malzeme akışı basitleşmiş ve üretim planlama kontrolü kolaylaşmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Grup Teknolojisi, Hücresel Üretim, Tamsayılı Amaç Programlama.
Özet (Çeviri)
Ill AN INTEGER GOAL PROGRAMMING APPROACH FOR DETERMINATION OF PART FAMILIES AND MACHINE CELLS IN GROUP TECHNOLOGY ABSTRACT These study developed an approach to cell formation decisions for cellular manufacturing layouts that proposed as iplementation of Group Technology in the field of manufacturing. An integer goal programing model was used for providing an analysis for determining the machines and parts that should be assigned to cells in cellular manufacturing layouts. The model has three different objective such as maximize total work load of cells, minimize intercell workload inbalance (the work load inbalance between all cells) and minimize the amount of machine capasity under utilization subject to constraints on the number of cells and machine capacities. The proposed model was implemented in a military factory focused on the production of armored vehicles. After implementation we accomplished all targeted results that we wanted. The result of implementation of the cellular manufacturing ofered by model decreases the number of machines and minimizes parts throughput-timem by means of increasing flexibility. Bisides these the independent cells that not permiting inter-cell movements of parts simplifies material flow and facilitates planing and controling of manufacture. KEYWORDS : Group Technology, Cellular Manufacturing,Integer Goal Programing