Türk ceza hukukunda terör örgütünün propagandası suçunun 'basın ve yayın' ile 'internet' yoluyla işlenmesi
The commission of the crime of terrorist organization propaganda through 'press and broadcasting' and 'internet' in Turkish criminal law
- Tez No: 942359
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN EVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
“Türk Ceza Hukukunda Terör Örgütünün Propagandası Suçunun 'Basın ve Yayın' ile 'İnternet' Yoluyla İşlenmesi”başlıklı tez çalışmasının konusu, söz konusu suçun gelişmekte olan teknoloji çağında çoğunlukla internet yoluyla işlendiği gerçeğinden hareketle ortaya çıkmıştır. Çalışma başlığında“basın ve yayın”ile“internet”kavramlarına özellikle ayrı ayrı yer verilmesinin ilk sebebi, bu kavramların ikame kavramlar olarak kullanılması yönündeki uygulamaların sakıncalı olduğuna dikkat çekmektir. İkinci sebebi ise terör örgütünün propagandası suçunun internet yoluyla işlenmesi durumunda suça etki eden nedenlerden“suçun basın ve yayın yoluyla işlenmesi”ağırlaştırıcı halinin neredeyse her somut olayda tatbikinin hatalı olmasıdır. Bir suçun“basın ve yayın”yoluyla işlenmesi ile“internet”yoluyla işlenmesinin doğuracağı hukuki sonuçlar her durum ve koşulda aynı olmamalıdır. Buradan hareketle tez konusu üç bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde terör-terörizm ile propaganda kavramlarına etimolojik, tarihsel ve kavramların sınıflandırılması gibi birtakım ölçütler çerçevesinde değinilmiştir. İkinci bölümde terör örgütünün propagandası suçu, Türk ceza hukukundaki suç genel teorisi bakımından ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise suçun“basın ve yayın”ile“internet”yoluyla işlenmesi arasındaki farklar, buradan hareketle ortaya çıkabilecek farklı hukuki sonuçlar belirlenerek mevcut belirsizliğin düzeltilmesi adına birtakım çözüm önerileri getirilmiştir. Bu yapılırken suçun temel şekli ile suçun“basın ve yayın”ile“internet”yoluyla işlenmesi halinin ulusal ve uluslararası belgelerdeki düzenleniş şekli de ele alınmıştır. Nihayetinde suçun basın ve yayın araçları, radyo ve televizyon yayınları, internet haber siteleri, sosyal medya, sosyal medya dışında kalan çevrimiçi haberleşme araçları, emoji, NFT ve yapay zekâ gibi yollarla işlenip işlenemeyeceği, işlenmesi halinde ise meydana gelebilecek hukuki sorunlar Yüksek Mahkeme kararları ışığında tartışılarak, hakkında yerleşik içtihatlara pek rastlanılmayan güncel konular da ayrıca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis, titled“The Commission of the Crime of Terrorist Organization Propaganda through 'Press and Broadcasting' and 'Internet' in Turkish Criminal Law, arose from the reality that, in the era of advancing technology, this crime is predominantly committed via the internet. The primary reason for explicitly distinguishing between the concepts of ”press and broadcasting“ and ”internet“ in the study title is to draw attention to the problematic nature of practices that treat these terms as interchangeable. The second reason is the erroneous application of the aggravating and mitigation reasons ”through press and broadcasting“ in almost every concrete case where the crime of terrorist organization propaganda is committed via the internet. The legal consequences of committing a crime ”through press and broadcasting“ and committing it ”via the internet“ should not necessarily be the same in all circumstances. Based on this premise, the thesis examines the subject in three sections. The first section addresses the concepts of terrorism and propaganda from an etymological, historical, and classificatory perspective. The second section analyzes the crime of terrorist organization propaganda within the framework of the general theory of crime in Turkish criminal law. In the final section, the differences between the commission of the crime ”through press and broadcasting“ and ”via the internet“ are identified, and potential legal consequences arising from these differences are examined to offer solutions aimed at resolving existing uncertainties. The study also considers how the basic form of crime, as well as its commission through ”press and broadcasting“ and ”internet," are regulated in national and international legal instruments. Ultimately, the study discusses whether the crime can be committed through press and broadcasting channels, radio and television broadcasts, online news websites, social media, other online communication tools beyond social media, emojis, NFTs and artificial intelligence. In cases where the crime is committed via these means, the legal issues that may arise are analyzed in light of Supreme Court rulings while contemporary topics, for which settled case law is scarce, are also evaluated.