Modern yönetim stratejileri ile askeri stratejilerin karşılaştırılması
Comparing modern management strategies and military strategies
  1. Tez No: 210363
  2. Yazar: MEHMET SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Strateji kavramı yönetimle ilgili disiplinlere askerî kanallarla girmistir. Modern yönetim stratejileri isletmelerin birbirleri ile mücadelelerini nasıl ne az zararla ve en çok kârla kapatabileceklerinin çözümlenmesi üzerine kuruludur. Bu çalısmada modern stratejik yönetim biçemlerinin askerî strateji ile hangi açılardan nasıl örtüstüğü, Porter'ın Pozisyon Okulu ve ?nnovasyon kavramı etrafında sekillenen stratejiler temelinde ele alınmaktadır. Çalısmanın ilk bölümünde strateji kavramının evrimsel gelisimi, tarihsel özellikleri, stratejik analiz kavramı ile ifade edilenler ve çesitli stratejik yönetim araçları ele alınmıstır. Daha sonra Porter'ın Pozisyon Okulu ile askerî strateji düsüncesinin nasıl örtüstüğü, daha çok Porter'ın Pozisyon Okulu'nun askerî stratejiye öykünegeldiği noktalara vurgulamalar yapılarak aktarılmaktadır. Daha sonra innovasyon kavramının askerî strateji ile hangi açılardan nasıl örtüstüğü irdelenmektedir. Çalısmanın son bölümünde ise ilk üç bölümde ele alınan kavramların birbirleri ile karsılastırılmasından çıkarsanan noktalar özetlenmektedir. Her ne kadar isletme stratejileri olusturulurken stratejiyle ilintili kavramlastırmalar is dünyası tarafından örnek alınarak gelistirildilerse de, askerî örgütlenmeler de çesitli biçimlerde bu kavramların gelistiricisi olmustur. Porter'ın Pozisyon Okulu'nda da, modern isletmelerde egemen olan stratejik yönetim anlayısında da, örgütsel innovasyon gelisiminde de askerî stratejiler altyapısal ya da temel olarak basat rol oynayageldiği bu çalısmada açımlanmıstır. Anahtar kelimeler : Strateji, Askerî strateji, Pozisyon Okulu, ?nnovasyon, Yönetim Stratejisi
Özet (Çeviri)
Conceptually strategy was included in management disciplines by military means Modern management strategies are founded upon means to analyze how to get least losses from competition as well as how to make profit maximization. This dissertation goes through modern strategic management styles and military strategic styles to find their common points through disciplines shaped upon Position School of Porter and Innovation as a concept. In this respect, the first part of the dissertation counts evolutional development of strategy, its historical properties, the meaning of strategical analysis and a variety of strategic management tools. After that the common points of Porter?s position School with military strategy is gone through, while the emphasis is more on the parts that Porter?s Position School tries to imitate military means. After that the points that innovation and military strategy come together are gone through. The last part of the dissertation is an analysis of the first three chapters of the dissertation. Both business world and military strategists have made efforts to develop concepts related to strategy, while military thinkers first to begin doing so. Both in Position School of Porter as well as modern strategic thought hegemon in modern companies, and in innovative development models within business organizations, military strategies were shown to be playing an essential role in the build-up of those conceptualizations? theoretical infrastructure. Keywords : Strategy, Military Strategy, Position School, Innovation, Management Strategy.