Aşiretlerde sosyal hayat( Ağrı aşiretleri örneği)
Social life in tribes (example of Ağri tribes)
  1. Tez No: 210430
  2. Yazar: ESRA YAYLA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRİ OKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüz sosyoloji literatürünün içinde geçen ve zaman zaman basının dilinden düsmeyen asiretlesme olgusuna ilgi, son yıllarda önemini artırdı ve asiretlesmeyi konu alan oldukça genis bir arastırma egilimi gelisti. Çünkü asiretlesme olgusu Türkiye ölçeginde Dogu Anadolu bölgesinde önemli sayıda insanı ilgilendirmekte, ulus devlete giden yolun önüne set çektigi düsünülmekte ve bu baglamda çesitli problemlere kaynaklık etmektedir. Son dönemde asiret sistemi, tartısılan; fakat üzerinde konsensusa varılamayan sorunlu alanlar arasında en ayrıcalıklı yere sahne olmustur. Asiret ve kabile gibi ülkemizin belirli yörelerinde yerlesim, idari ve siyasi kimlikleri bulunan birimler ( zümreler ) henüz hepimizin ittifak edebilecegi bir tarzda açıklanmıs sayılmazlar. Bu anlamda arastırma süreci boyunca asiretlesme ve kabilelesme gibi statülü hukuk ve gelenege dayalı cemaat yapısının yeni arastırma metod ve teknikleriyle gün ısıgına kavusturulması amaçlanmıstır. Niteliksel arastırma olarak planlanan çalısmada, bilgiler, sınırlı sayıda kisi ile derinlemesine yapılan görüsmeler ve dogal ortamlarında grup sohbetleriyle elde edilmeye çalısılmıs, görüsülecek kisiler tesadüfi örnekleme kurallarına göre degil, amaca yönelik biçimde belirlenmistir. Görüsme yapılan kisilere daha çok kültürel kodları açıga çıkarmaya yönelik sorular sorulmustur. Kullanılan görüsme cetveli tekniginin yanı sıra, 38 sorudan olusan anket teknigi de kullanılmıstır. Anketler evren içerisinden belli kotalar çerçevesinde seçilen 350 kisi üzerinde uygulanmıstır. Arastırma sonucunda hipotezlerin dogrulanmıs oldugu karsımıza çıkmaktadır. Buna göre; asiretlerin dünya görüsü, kültürel dokuları, inanç ve degerler sistemleriyle düzenlenmis, toplumsal iliskiler düzeni vardır. Asiret olgusu, kimlik olusumu, dayanısma, birliktelik ve cemaatlesme gibi önemli kültürel ve toplumsal motifleri temsil etmektedir. A n a h t a r k e l im e l e r : asiret, kimlik, milletlesme süreci, asiret kültürü.
Özet (Çeviri)
The interest to tribelity event which pass in sociology literature and don?t fell from newspapers language from time to time, in resent years it rised it?s importante and develope a wide research which take tribelity. Because tribelity event around Turkey interest many important people, nation dam to way which is going to goverment and in this context make ebulition to many problem. In the last period tribelity which is discussed ;but it took the most preferential place between a mount problems that had not been reached on aggreement. The items such as tribelity and clans that have economical, settlement, politcal identy, can?t be accepted in our agreement. Tribelity aimed to low and buildig of congregation new research method which leanig against to tradition and meet whith technical to sun rays. In a stuyding plan as a qualty research, information was tried to get making interview with limited person and with group talking in their natural circumtance not according to coincidentally example rules, assing to aim. With making interview people it used cultural codes questions. By using interview ruler side it was used to technical of public survey which have 38 questions. The puplic survey was applied in around obvious quota on by chance a hundred person side in universe. In final of resarch it came accross us with confirm hypotez. According to it there is tribesdictum of world, cultural tissues, system of beliefs and valvues and society relative order. The tribe phenomenon represent important cultural and social motifs as identity solidarity association and religions commnity. Knowing individual wiht tribe, dam mentally in front of nationality process, in as much as feeling cousciousness commnity of individual nomely system of identity can?t wipe. However although those who live in degree of teribe cannot have an identy of nation and they cannot adopt that identity they have the cades of local cultural items of national states. K e y w o r d s : tribe, identity, nation, mentally,cultural of tribe