İlköğretim Türkçe, sosyal bilgiler, fen bilgisi ve matematik ders kitaplarında görsel tasarım sorunları
Visual design problems in primary school lesson books of Turkish, school knowledge, science, and mathematics
- Tez No: 210455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. SELÇUK DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Birey, öğrenmesini %85'in üzerinde bir oranda görme duyusu aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Kitaplarımızdaki görsel dünyadan edindiklerimiz duyumsama ve düşünme biçimlerimizin temelini oluşturmaktadır. Görsel çevremiz ile kitaplarımızdaki görsel düzen, güzelduyusal (estetik) niteliğimizin ve kişiliğimizin gelişimini önemli ölçüde belirler. Bu bilgiler ışığında bu araştırma, ilköğretim öğrencileri için hazırlanan ders kitaplarının etkililiğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın diğer bir amacı da ülkemizde hazırlanan ders kitaplarının yabancı ders kitaplarıyla karşılaştırılarak eksikliklerin, benzerliklerin ve farklı yönlerinin belirlenip değerlendirilmeler yapılmasıdır. Araştırmada, ortaya atılan yeni kuramlar ve bilimsel çalışmalar ışığında ders kitaplarının eğitim ve öğretim faaliyetlerinde daha iyi nasıl oluşturulabileceği, nasıl oluşturulması gerektiği ve öğrenci için nasıl daha anlamlı öğrenmeleri sağlayacak biçimde tasarlanması gerektiği problem durumu olarak sunulmaktadır. Bu araştırmaya toplam 90 öğretmen katılmıştır. Öğretmenlerin 45'i Ankara'da kitap yazma ve değerlendirme komisyonuna 9 ayrı ilden katılan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan diğer 45 öğretmen ise Trabzon merkezindeki 9 ayrı ilköğretim okulunda çalışan öğretmenlerden seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada yapılan veri analizlerinden sonra ulaşılan sonuçlara göre ders kitaplarının 17 görsel tasarım ilkesinin bütünüyle dikkate alınmadan hazırlandığı, dolayısıyla bu ders kitaplarının etkililiğinin düşük olduğu yargısına varılmıştır. Bu araştırmanın ilköğretimde okutulmakta olan ders kitaplarının uygunluğunu belirlemek isteyen ve ders kitabı seçme ve değerlendirme görevini üstlenecek öğretmenlere yol göstereceği, ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
An individual learns over 85 % through using seeing sense. What we have had from the visual world of textbooks are the basics of our senses and thinking styles. Visual surroundings and visual design in our textbooks determines our aesthetic qualities and development of our characteristics in great extent. Under the light of this information, the study is carried out to evaluate the effectiveness of textbooks which were prepared for primary school students. The other aim of the research is to evaluate textbooks prepared in Turkey through comparing them with foreign textbooks in order to find out defects, similarities and differences between them. In the study through new theories and scientific studies, how effective textbooks can be written in educational activities, and how these textbooks can be designed for meaningful learning are presented as the research problem. Total 90 teachers participated in this research. Half of these teachers (45) in Ankara were members of textbook writing and evaluation commissions of 9 different cities. The other half of participated teachers in city of Trabzon were primary school teachers selected from 9 different schools. A questionnaire was used as a data collection instrument. One of the main findings of the research illustrate that evaluated textbooks were not prepared according to the criteria of 17 visual design principles so that reason the effectiveness of textbooks is low. This study is carried out with the aim of determining the appropriateness of textbooks according to design principles. It is thought that the study will put a light to show a clear way for teachers who would like to decide appropriateness of textbooks for their students and for teachers who would take the task of selection and evaluation of primary school textbooks.