Kur'ân' da Nuzûl kavramı
The Conception of Nuzul in Quran
  1. Tez No: 210456
  2. Yazar: NECDET BALKI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN MOLLAİBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
?Kur'ân'da Nuzûl Kavramı? adlı bu çalışma, `Giriş' ve `Sonuç' dışında iki temel bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın Giriş kısmında araştırmanın konusu, önemi ve bu tarz çalışmalara olan ihtiyaç ele alınmıştır. Birinci bölümde, ?nuzûl? kavramının anlam alanı bağlamında filolojik tahlillere yer verilmiş; ikinci bölümde, ?nuzûle? konu olan nesnelerin incelenmesi hedeflenmiştir. Sonuç kısmında ise araştırma neticesinde elde edilen bilgiler irdelenmiş ve vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, namely ?The Conception of `Nuzul? in Qur?an? has consisted of two chapters apart from the `Introduction? and `Conclusion?. In the Introduction, we have tried to deal with the need of some certain information about the subject, importance of this form of study. In the First Chapter, we have given some filological analysis in the context of the meaning-field for the Nuzul Notion. In the Second Chapter, we have studied on the objects of Nuzul. In the Conclusion, We emphasied the main results we dealt with and main points we had reached.