Vadeli işlemler piyasası ve VOB
Futures market and VOB
- Tez No: 210469
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
nsanlar tarihin eski zamanlarından beri, yapmıs oldukları ekonomik faaliyetler nedeniyle çesitli risklerle karsı karsıya kalmıstır. Maruz kalınan riskler insanları ekonomik açıdan zor duruma düsürdügünden bir çözüm arayısı içine girildi. Vadeli islem piyasaları (türev piyasalar), iste bu arayısların bir sonucu olarak ortaya çıkmıstır. Vadeli islem piyasalarının ortaya çıkması ekonomik kesimler açısından bir devrim niteliginde olmus, böylece riskler yönetilebilir hale gelmistir. Riskin yönetilmesine imkan tanıması yanında, yatırım amaçlı olarak da kullanılabilen vadeli islem piyasaları spot piyasaların etkin bir sekilde islemesine de yardımcı olmaktadır. Forward sözlesmelerle baslayan vadeli islemler daha sonraları futures, opsiyon ve swap islemlerle daha da yaygın bir sekilde kullanılmaya baslanmıstır. Özellikle 1970'li yıllarda Bretton Woods sisteminin yıkılması ve bunun sonucu olarak sabit kur sisteminden dalgalı kur sistemine geçilmesi vadeli islemlerin gelisiminde dönüm noktası olmustur. Bu tarihten sonra kullanılmaya baslanan finansal (mali) vadeli islemler türev piyasaların hızlı bir gelisim sürecine girmesini saglamıstır. Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan vadeli islemler riskten korunmak isteyen kesimler ile yatırım amaçlı islem yapmak isteyen kesimler tarafından yaygın bir sekilde kullanılmaktadır. Özellikle uluslararası ticareti olan firmaların rekabet avantajı kazanmalarında, vadeli islemler bir araç olarak kullanılmaktadır. Dünyada bu derece yaygın olarak kullanılan vadeli islem ürünleri, ülkemizde daha yeni yeni kullanılmaya baslanmıstır. stanbul Altın Borsası ve MKB bünyesinde olusturulmaya çalısılan ancak basarısızlıkla sonuçlanan vadeli islemler, 2005 yılında zmir'de Vadeli slem ve Opsiyon Borsasının (VOB) kurulması ile ülkemiz açısından mutlu bir sonla sonuçlanmıstır. Bir yılını doldurmus bulunan zmir Vadeli slem ve Opsiyon Borsası gelecek için bize ümit vermektedir.
Özet (Çeviri)
People have faced various problems since ancient times because of the economical activities they have engaged. A solution search has been started since some risks made people fall in a difficult situation. Derivative markets have risen up as a result of these kind of solution searchings. It has been like an evaluation for the derivative markets for economical sides to rise up so that the risks become managable. Besides creating oppurtunity for risk managment, derivative transaction markets are helping spot markets to be effective. Begining with forward contracst, the derivative transactions have been used with the instruments like futures options and swaps. Especially in 1970?s, it has been a turning point for the developing of derivative markets with crashing of Bretton Woods System and altering the International Money System from fixed to floating. After that date, the begining of usage of financial timed transactions have provided derivative markets enter a rapid development process. Derivative transactions are being used by the sides who want to be guarded from risks or make investments. Derivative transactions are especially being used by the international trading companies for gaining advantage of competition. Derivative market products which are used commanly in world have began to be used recently in our country. Derivative markets which were tried to be consisted in stanbul Golden Stock Exchange and in stanbul Stock Exchange ended up with failure. But it lasted with an happy end with the establishing of VOB in zmir in 2005. Entering the second year zmir VOB is giving us a hope for the future.