1509 no'lu Rize şer'iyye sicili ışığında Rize'de sosyal hayat
Social life in Rize according to the Rize shariya courts
- Tez No: 210483
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEBİ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yapılan bu tez çalısmasının amacı 1509 no'lu Rize Ser'iyye Sicilinin degerlendirmesini yapıp, bu belgeler ısıgında Rize'nin o döneme ait sosyo-ekonomik, idarî, kültürel ve adlî yapısının incelenerek bölgenin tarihinin arastırılmasına katkıda bulunmaktır. 1509 no'lu defterin sayfalarının tamamı okunarak degerlendirmesi yapılmıstır. 1911- 1913 yılları arasını kapsayan belgeler toplam 608 adettir. Belgelerin deftere kaydında kronolojik sıralama esasına uyulmamıstır. Bu belgelere dayanılarak Rize'nin XX. y.y. baslarındaki sosyo-ekonomik, idarî, adlî ve kültürel durumu hakkında tahliller yapılmaya çalısılmıstır. Ser'iyye mahkemeleri Osmanlı Kurulus-Tanzimat Dönemi arası tek kadılı yargılama usulüne dayalı, halka ait her türlü yargılamanın yapıldıgı mahkemelerdir. Tanzimat sonrasında yapılan degisiklerle Ser'iyye mahkemelerinin yargılama yetkilerinin çogu yeni açılan Ticaret ve Nizamiye mahkemelerine devredilmesiyle Ser'iyye mahkemelerinin en önemli unsuru olan kadıların da önemi azalmıstır. Ser'iyye Sicilleri (Kadı sicilleri) incelendiginde, belgelerin halkın hayat sartlarını, toplumsal iliskilerini, kullanılan her türlü esyayı, geçim kaynaklarını, nüfus yapısını, devlet hizmetlerini ve benzeri birçok önemli hususu ortaya koydugundan dolayı zengin bir kaynak olusturdugu görülmektedir. Defterdeki toplam 608 adet kaydın içeriginde tereke, vasî tayini, vekâletnâme, vakfiye, rehin senedi, borç-alacak davaları, talak ilâmları, nafaka talepleri, Ramazan ayının ilanı, Ramazan ve Kurban bayramlarının ilanı, vakıflara görevli tayini gibi konular bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to evaluate the pages of Rize Shari?a Register numbered 1509. According to these documents Rize; social-economic, managerial, cultural and judicial structure are examined and contributed to history science with original documents. Numbered 1509 notebooks pages evaluation was made. The documents comprised between 1911 and 1913 were totally 608 number. It wasn?t based on the chronological order while registrating the documents to notebook. It was tried to analyse Rize?s socialeconomic, managerial, cultural, judicial statement at the beginnings of 20th century. Shari?a courts were courts with one judge between Ottoman Reform foundation period. Changes after reform coused to transfer the most of the authority to the trade Nizamiye courts. And the judges were the most important part of Shari?a courts were become less. When the judge register are examined; the documnets expose many subjects like to people?s living standarts, social relations, their goods, living sources, government services. So these are seen to the have formed a rich resource. Total 608 documents content in the notebook belongs to subject such as heritage, guardian appointment attoreyship, foundational, pledge?s voucher, cases of dept-demond, demonds of alimony, the announcement of Ramadan month and the announcement of religous festival of Ramadan and Sacrifice and guardian oppointment of charged to foundations.