A quasi experimental study on the effect of weblog integrated process approach on efl students writing performance, autonomous learning and perceptions
Weblog destekli süreç yaklaşımının öğrencilerin yazma performansı, bağımsız öğrenme ve derse karşı tutumlarına etkisi üzerine yarı deneysel çalışma
- Tez No: 210482
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP ŞAHİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bilgisayar ve internet teknolojisindeki son geli?melerle birlikte, öğrencilerin yazma performansını olumlu yönde etkilediği belirlenen süreç temelli yazma eğitimi yeni bir döneme girmi?tir. Kısıtlı ders süresi, gerçek bir okuyucuya ula?mada veya bireysel öğrenme gereksinimlerinin kar?ılanmasındaki olanaksızlıklar gibi okul ortamından kaynaklanan bir takım kısıtlamalara bağlı olarak yazma eğitiminde süreç yakla?ımının etkili bir ?ekilde uygulanmasının çok da kolay olmadığı anla?ılmı?tır; ki bu da eğitimcileri süreç temelli yazma eğitimini etkili bir biçimde uygulamanın yollarını aramaya yöneltmi?tir. Bu arayı?ın sonuçlarından biri de yazma eğitiminde weblog kullanımıdır. Süreç temelli yazma eğitiminde weblog kullanımının yerini belirlemek amacıyla bu çalı?mada weblog destekli süreç yakla?ımının öğrencilerin yazma performansına ve bağımsız öğrenim seviyelerine etkisi ara?tırılmı?tır. Ayrıca, öğrencilerin yazma dersinde weblog kullanımı ile ilgili tutumları incelenmi? ve öğrencilerin tutumlarının ve özerk öğrenim seviyelerinin yazma performansları ile ili?kisi ara?tırılmı?tır. Karadeniz Teknik Üniversitesi ( K.T.Ü ), Yabancı Diller Yüksek Okulu öğrencisi 50 ki?i çalı?maya katılmı?tır. Kontrol grubunda süreç temelli yazma eğitimi yalnızca sınıf içi aktivitelerle verilmi?tir; deney grubunda ise süreç temelli yazma eğitimi weblog kullanımıyla desteklenmi?tir. 16 hafta süren çalı?ma boyunca veriler öğrenci yazıları, anketler ve mülakatlar yoluyla toplanmı?tır. Bulgular, weblog destekli yazma eğitiminin öğrencilerin yazma performansını sınıf içi yazma eğitiminden daha fazla geli?tirdiğini göstermi?tir. Yazma dersinde weblog kullanımı ayrıca öğrencilerde bağımsız öğrenme kavramının geli?mesinde de etkili olmu?tur. Öğrencilerin yazma dersinde weblog kullanımı ile ilgili tutumlarının olumlu olduğu saptanmı?tır. Ancak, öğrencilerin bu pozitif tutumları ile yazma performansları arasında herhangi bir anlamlı ili?ki saptanmamı?tır. Aynı ?ekilde bağımsız öğrenim seviyesi ile yazma performansı arasında da anlamlı bir ili?kinin olmadığı anla?ılmı?tır.
Özet (Çeviri)
With the recent advances in computer technology and internet, the process oriented writing instruction that is proved to produce positive outcomes on students? writing performance has taken a new trend. Due to such limitations of school setting as time restriction, lack of opportunity for students to reach a real audience or to satisfy their individual learning needs, it has been understood that effective implementation of process approach to writing instruction is not so easy in practice. This understanding has led to the integration of weblogs in writing instruction. With the purpose of exploring the potentials of blogging in process oriented writing instruction, this study investigated the effect of weblog integrated writing instruction on students? writing performance and their level of autonomous learning. Additionally, it examined students? perceptions towards weblog use in their writing courses and sought to determine the correlation of students? perceptions and their level in autonomous learning with their writing performance. 50 EFL intermediate students studying at School of Foreign Languages, Karadeniz Technical University (K.T.U.) participated in the study; the control group (n=23) received in-class process oriented writing instruction and the experimental group (n=27) integrated weblog into their writing processes. The data were collected through students? written products, questionnaires and interviews. The study lasted 16 weeks. The results indicated that weblog integrated writing instruction improved students? writing performance more than just in-class writing instruction. The use of blogs in writing instruction was also helpful for students to develop a sense of autonomous learning. Moreover, students had a favourable perception towards weblog use in their writing courses. However, no significant correlation could be detected between students? perceptions and their improved writing performance. Neither was there a significant relation between students? level of learner autonomy and the improvement in their writing performance.