Günter Gras'ın yengeç yürüyüşü adlı nuvelinin teknik ve tematik açıdan incelenmesi
An analysis of Gunter Grass? 'Crabwalk? in Yengec Yuruyuşu terms of theme and technique
  1. Tez No: 210490
  2. Yazar: ŞENAY KAYĞIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. RIDVAN TATLICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Günter Grass'ın Yengeç Yürüyüşü nuvelini teknik ve tematik açıdanirdelemek amacıyla yapılmıştır. Dört ana bölümden oluşan çalışmanın birincibölümünde Yengeç Yürüyüşü nuvelinin olay örgüsü ve kurgulanışı hakkında bilgilerverdik Bu bilgileri verirken hem teknik hem de tematik anlamda tespit ettiğimizörnekleri alıntılarla destekledik. Bunlar 1945 yılında İkinci Dünya savaşı sırasında birRus denizaltı tarafından batırılan Wilhelm Gustloff gemisinin batırılışı ile ilgilidir.İkinci bölümde ise tez çalışmamızın temel kaynağı olan Yengeç Yürüyüşünuvelini ağırlıklı olarak tematik anlamda postmodern açıdan inceledik. Tam anlamıylabir postmodern yapıt olmamakla beraber nuvelin postmodern özellikler taşıdığınısaptamaya çalıştık.Üçüncü bölümde ise nuveli oluşturan en önemli öğelerden olan kişileri `gerçekkişiler' ve `kurmaca kişiler' olmak üzere iki başlık altında topladık. Gerçek hayattayaşamış tarihsel kişileri ve kurmaca kişileri yapıtta oynadıkları rollerle ve simgeselözellikleriyle irdelemeye çalıştık. Bunun sonunda tarihsel kişilerin daha arka planda vedaha silik bir figür olarak işlenmiş oldukları ile karşılaştık.Son bölümde Yengeç Yürüyüşü'nü daha çok teknik anlamda ele alırken,toplumsal bakış açısını ve yazarın etkileriyle vermek istediği bir takım mesajlarıtematik açıdan yorumlayarak çalışmamızı tamamladık.Anlatıcının tüm figürlere karşı olan tutumlarını ve bakış açıları yine alıntı veörneklerle göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study is intended to throw some light on thematic and technical aspectsof Crabwalk Novel by Günter Grass. The research is comprised of of four mainparts.We gave the informations about plot structure of crabwalk in the first partof the study. We tried to support these informations from thematic and technicalpoint of views with examples that is quoted passages. These are related WilhemGustlow ship that was sunken by russian submarine during second world war in1945.Second part attempts to analyse the thematic charactheristics of the novelfrom postmodernist standpoint. We tried to detect that although this noveldosen?t constitute exact postmodern work of art, this novel carries thepostmodern features.Third chapter of the study is concerned with the analysis of the charactersas real and fictive personalities and their functions in the novel.The final chapter exclusively addresses the technical strains of the workunder discussion and we tried to some messages which was given by author ofthis novel . We tried to show the approach of expressionist to all figures andpoint of views with quoted passages an examples.