Seyhan Baraj gölündeki tatlı su istakozu (Astacus Leptodactylus) nun bazı biyo ekolojik, morfometrik özellikleri ile hastalık durumunun saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 39916
  2. Yazar: CEM ÇEVİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZMİ TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
33 6. ÖZET Bu çalışma Seyhan Baraj Gölünde doğal olarak bulunmayan ancak 1983 yılında göle aşılanan tatlısu ıstakozu (Astacus 1 eptodactyl us) 'nun bazı bio-ekolojik, morfometrik özellikleri ile hastalık durumlarının saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Seyhan Baraj Gölünde yaşayan kerevitlerin A s t a c u s 1 eptodactyl us salinus alt türü olduğu saptanmıştır. 2. Merıstik özellik olarak incelenen carapax'm sag servikal oluklar üzerindeki diken sayısı ortalaması 2.635, sol serVikal oluklar üzerindeki diken sayı 2.798 olarak bulunmuştur. Rostrumun her iki yanındaki diken sayısı ise 3'er adet olarak saptanmıştır. 3. Metrik özellikler olarak, sadece Cepholothrax uzunluğu/ Total uzunluk ile Abdomen uzunlugu/Total uzunluk oranları dikkate alınmış ve bu oranlar erkek, dişi karışık olarak tüm populaşyon için hesaplandığı gibi, -erkekler ve dişiler için de ayrı ayrıda hesaplanmıştır. Tüm populaşyon için hesaplanan ortalama CU/TU oranı 0.49510, AU/TU oranı 0.40138; erkekler için hesaplanan ortalama CU/TU oranı 0.4988, AU/TU oranı 0.39814, dişiler için hesaplanan CU/TU oranı 0.47454, AU/TU oranı 0.40857 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY This study has been carried out to determine same bio- echological, morphometric spesif ication and diseas status of crayfish (Astacus leptodactylus) which is not natural population of Seyhan Dam Lake. It was stocked to the Dam Lake in 1983. Results of the research can be summarize as follows: 1. It was determined that the crayfish of Seyhan Dam Lake is subspecies A. leptodactylus salinus. 2. As a meristic character, the spine numbers on the right and left sevical gutter of carapax are 2.635 and 2.798 respectively. The spine number on the each side of rostrum are 3. 3. The range of Cephalothorax lenght /total lenght. lenght of abdomen/total lenght are considered as meristic caracter. These range were determined for whole population (male and female both) and also for each male and f amale population. The range of CL/TL and AL/TL for whole population are 0.49510 and 0.40138, respectively. The same ranges are 0.4988 and 0.39814, for male and 0.47454 and 0.40854 for female.