Şehirlerarası havayolu talep tahmini: Erzurum üzerine bir uygulama
Intercity airline demand estimation: An application for Erzurum
  1. Tez No: 210497
  2. Yazar: ÖNDER DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ülkemizde son yıllarda hava yolları ile ulaşım sürekli yaygınlaşmakta ve bu durum hava ulaşımında rekabetin her geçen gün artmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple hava ulaşımına olan talebin bilinmesi firmalar için strateji ve fiyat politikaları açısından büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu doğrultuda çalışmamızda, Erzurum'da şehirlerarası seyahatlerde bulunan bireyler üzerine havayolu ulaşımı talep tahmini çalışması yapılmıştır.Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ulaştırma sektörü hakkında bilgi verilerek ulaştırma sistemlerinden kısaca bahsedilmiştir. Ayrıca hava ulaşımı, Türkiye'de sivil havacılık tarihi, sivil havacılık kuruluşları, Dünya ve Türkiye'de havacılık sektöründeki gelişmeler ile Erzurum'daki havacılık tarihi hakkında bilgilere değinilmiştir.İkinci bölümde, tüketici tercihleri, talep teorisi, talep edilen miktara etki eden faktörler, esneklikler ve son olarak ulaştırma talebi ile ilgili literatür özetine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, araştırmanın önemi, amacı, kapsamı, anketin hazırlanması ve uygulanması aşamalarına değinilmiştir. Daha sonra veri setinin işlenerek, verilerin analiz edilmesinde kullanılan ilişki ölçüleri sunulmuştur. Son olarak ta uygulanan ekonometrik model hakkında bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde uygulama sonunda elde edilen bazı temel bulgular ayrıntılarıyla analiz edilmiştir.Sonuç olarak, Şubat-Nisan 2007 dönemini kapsayan üç aylık süre içerisinde şehirlerarası seyahatlerde bulunan 569 kişiye uygulanan anketlerden derlenen veri setinin analiz edilmesi sonucunda elde edilen ampirik bulgular, gelir seviyesi arttıkça havayolu ulaşımına olan talebin arttığını ve yaş arttıkça havayolu ulaşımına olan talebin azaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, transportation with airlines consistently becomes widespread and this case causes to be increased competition of the airline transportation. For this reason, to be known the demand for airline transportation will provide, significant advantages about price and strategical politics of companies. In this sense, it was made a demand estimation study on airline transportation that people in Erzurum are used for intercity travelling.This study consists mainly of four sections. In the first section, by giving some information about the transportation sector it is dealt with transportation system. In addition to this, it is also mentioned some information about history of civil flying in Turkey, civil flying institution, development of flying history in Erzurum.In the second section, it is engaged theoretical studies related to demand theory, consumer preferences, influencing demanded quantity, elasticities and lastly transportation demand.In the third section, it is to be emphasized the importance, aim, scope of the study and preparation and application of the questionnaire. Then, by handling data set it is introduced relation measures analyzed in data set. Finally it is given information about econometric model.In the fourth section, it is particularly analyzed some main findings obtained with application.As a result, the empirical findings obtained by analyzing the data set compiled from the questionnaire applied to 569 people travelling intercity over the three month period of February-April 2007, show that demand for airline transport increases when the income level increases, conversely the demand for airline transport declines when the age increases