Özel hastanelerde maliyet-hacim-kâr analizlerinin uygulanabilirliği
Applicability of cost-volume-profit analysis in private hospitals
  1. Tez No: 210496
  2. Yazar: MAHMUT ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Özel hastane yöneticileri de diğer isletme yöneticileri gibi geleceğe yönelikstratejiler gelistirmek, rasyonel kararlar alabilmek ve hastane kaynaklarının ne dereceetkin ve verimli kullanıldığını belirlemek isterler. Bunun için bir takımaraçlara(yöntemlere) ihtiyaç duyarlar.Bu çalısmada, bir yönetim ve karar verme aracı olarak maliyet-hacim-kâranalizlerinin hastanelerde uygulanabilirliği arastırılmaktadır.Çalısma, üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde maliyet-hacim-kâranalizleri, ikinci bölümde genel olarak hastaneler ve maliyet yapıları konuları teorikolarak ele alınmaya çalısılmıstır. Üçüncü bölümde ise özel hastanelerin tomografiünitelerinde maliyet-hacim-kâr analizlerinin uygulanabilirliğini göstermek amacıylaSamsun Özel Büyük Anadolu Hastanesi tomografi ünitesinde bir uygulama yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Directors of private hospitals, as in other sectors, wish to develop strategiestowards their futures, make rational decisions and determine how effectively they canuse the existent resources. For these aims, they need some kind of financial data.In this study, applicability of the cost-volume-profit analysis, a management anddecision making tool, in hospitals is investigated.The study is composed of three chapters. In the first and second chapter, thecost-volume-profit analysis and an overview of hospitals and their cost structures wereevaluated in the theory. In the third chapter, with the aim of showing the applicability ofthe cost-volume-profit analysis in the tomography units of private hospitals, anapplication will be held at the tomography unit of the private Büyük Anadolu Hospitalin Samsun.